
Снимка: iStock
Европа заплаши Москва с по-тежки наказания, ако не се съгласи на примирие в Украйна
Европейският съюз официално прие нов пакет от санкции срещу Русия, насочени срещу нейния „сенчест флот“ от петролни танкери. Европа заплаши с по-тежки наказания за Москва, ако тя не се съгласи на примирие в Украйна.
„ЕС одобри 17-а серия от санкции срещу Русия, насочени срещу близо 200 кораба от „сенчестия флот“, написа в Х върховният представител на ЕС за външната политика Кая Калас. „Подготвят се още санкции срещу Русия. Колкото по-дълго тя води война, толкова по-твърд ще бъде отговорът ни“, закани се тя.
17-ият пакет има за цел допълнително да ограничи достъпа на Русия до бойни технологии и да намали приходите от руския внос на енергия чрез насочване към безпрецедентен брой плавателни съдове от сенчестия флот на Русия. С пакета също така се увеличава броят на списъците на физически лица и фирми. Освен това с него се удължава съществуващото освобождаване от тавана на цените на петрола за проекта „Сахалин-2”, за да се гарантира енергийната сигурност на Япония.
Мерки срещу заобикалянето на санкциите
ЕС включи в списъка 189 допълнителни плавателни съда, които са част от сенчестия флот от нефтени танкери или допринасят за енергийните приходи на Русия, с което общият брой на включените в списъка плавателни съдове достигна 342. Корабите са идентифицирани заедно с държавите членки и Европейската агенция по морска безопасност (ЕАМБ). Понастоящем те са обект на забрана за достъп до пристанищата и забрана за предоставяне на услуги.
17-ият пакет представлява най-голямото единично действие за санкции на Г-7, насочено срещу кораби от сенчестия флот.
Включването на кораби на ЕС в списъците, заедно с усилията на държави партньори като Обединеното кралство и САЩ, значително намалява способността на Русия да генерира приходи от избягването на тавана на цените на петрола, което прави все по-трудно замяната на санкционираните кораби. Като цяло износът на петрол стана по-сложен и скъп за Кремъл, тъй като тези кораби вече не са в състояние да работят както обикновено. Според последните данни на Коалицията за таван на цените на петрола се наблюдава намаляване на транспортираните обеми и броя на корабите, превозващи руски петрол. Откакто ЕС започна да включва тези плавателни съдове в списъка, доставките на руски суров нефт за тях са намалели със 76%.
С този пакет към списъка се добавят и 31 нови дружества, които предоставят пряка или непряка подкрепа на военнопромишления комплекс на Русия или участват в заобикаляне на санкциите. Това включва 18 дружества, установени в Русия, и 13 дружества, установени в трети държави (6 Турция, 3 Виетнам, 2 ОАЕ, 1 Сърбия и 1 Узбекистан).
Допълнителни списъци
Днешният пакет включва 75 допълнителни списъци, включително 17 физически лица и 58 организации, отговорни за действия, подкопаващи териториалната цялост, суверенитета и независимостта на Украйна. Понастоящем те са обект на замразяване на активи и забрана за предоставяне на икономически ресурси, а по отношение на физическите лица - и на забрани за пътуване. Новите вписвания засягат най-вече руския военен и отбранителен сектор. В новите списъци се използват нови критерии, свързани с факторите за сенчестия флот, и новите критерии за военната промишленост, приети в 16-ия пакет. Освен това списъците включват едно руско корабоплавателно дружество (съвместно акционерно дружество Volga Shipping), което е важно за генерирането на приходи. Накрая, списъкът включва и лица, участвали в разграбването на културно наследство, както и други, действащи в окупираните територии.
Търговски мерки
Пакетът допълнително разширява списъка с изделия с двойна употреба и изделия с високи технологии, подлежащи на износни ограничения, с цел да се прекъсне достъпът на Русия до ключови технологии, особено за военни цели, като:
• химически прекурсори за енергийни материали. Има доказателства, че тези вещества се използват пряко или непряко като горива за руски ракети. Затова към пакета са добавени вещества като натриев хлорат, калиев хлорат, алуминиев прах, магнезиев прах и борен прах.
• резервни части и компоненти за високоточни металообработващи машини с цифрово управление (CNC). Макар машините вече да са обхванати от съществуващи санкции, резервните части като винтови шпиндели и енкодери са от съществено значение за поддържане на руската индустриална база, обслужваща военната система.
Чрез ограничаване на износа на тези чувствителни изделия и прилагането на мерки срещу заобикалянето, като забрана за транзит, ще стане значително по-трудно Русия да се снабдява с тези ресурси, обясняват от ЕК.
„Изключението Сахалин”
17-ият пакет включва удължаване на изключението от тавана на цената на петрола, което позволява транспортирането на суров петрол от проекта Сахалин-2 в Русия до Япония по море, поради съображения за енергийна сигурност. Удължението е за една година - до 28 юни 2026 г.
Редактор: Калина ПетковаПоследвайте ни