Това твърдят източници, близки до Кремъл

Условията на Владимир Путин за прекратяване на войната в Украйна включват искане западните лидери да се ангажират писмено да спрат разширяването на НАТО на изток и да отменят част от санкциите срещу Русия. Това са заявили пред Ройтерс три руски източника, запознати с преговорите.

Президентът Доналд Тръмп неведнъж е заявявал, че иска да сложи край на най-смъртоносния европейски конфликт от Втората световна война насам и през последните дни показва все по-голямо разочарование от Путин. Във вторник той предупреди, че руският лидер си "играе с огъня", отказвайки да участва в преговори за прекратяване на огъня с Киев.

След като разговаря с Тръмп в продължение на повече от два часа миналата седмица, Путин заяви, че се е съгласил да работи с Украйна по меморандум, който да установи очертанията на мирно споразумение, включително времето за прекратяване на огъня. Русия заяви, че в момента изготвя своя версия на меморандума и не може да прецени колко време ще отнеме това. Киев и европейските правителства обвиняват Москва, че се бави, докато нейните войски напредват в Източна Украйна. "Путин е готов да сключи мир, но не на всяка цена", е заявил един от високопоставените руски източници, пожелал анонимност.

И тримата руски източника заявяват, че Путин иска "писмено" обещание от страна на основните западни сили да не разширяват НАТО на изток - което означава официален отказ за присъединяване на Украйна, Грузия и Молдова и други бивши съветски републики. Русия също така иска Украйна да бъде неутрална, да бъдат отменени някои западни санкции, да бъде решен въпросът със замразените руски държавни активи на Запад и да бъде осигурена защита на рускоговорещите в Украйна, заявяват тримата източника. Според първия, ако Путин осъзнае, че не е в състояние да постигне мирно споразумение при собствените си условия, той ще се опита да покаже на украинците и европейците чрез военни победи, че "утрешният мир ще бъде още по-болезнен". Кремъл не е отговорил на искането на Ройтерс за коментар. Путин и руски официални лица неведнъж са заявявали, че всяко мирно споразумение трябва да се фокусира върху "първопричините" на конфликта - руско съкращение на въпроса за разширяването на НАТО и западната подкрепа за Украйна. Киев неведнъж е заявявал, че на Русия не трябва да се предоставя право на вето върху стремежа на страната да се присъедини към Алианса. Украйна твърди, че Западът трябва да ѝ даде силни гаранции за сигурност, които да възпрат всяко бъдещо руско нападение. От НАТО и в миналото са заявявали, че няма да променят политиката си на "отворени врати" само защото Москва го изисква.

Първият източник заявява, че ако Путин види тактическа възможност на бойното поле, той ще продължи натиска върху Украйна - и че Кремъл вярва, че Русия може да воюва години наред, независимо от санкциите и икономическите ограничения, наложени от Запада.

Вторият източник заявява, че Путин вече не е толкова склонен на компромиси по отношение на територията и се придържа към публичната си позиция, че иска да получи целите четири региона в Източна Украйна, за които претендира Русия.