Иран и Оман ще проучат въвеждането на такси за услуги в Ормузкия проток

Иранският главен преговарящ и председател на парламента на Иран Мохамад Багер Галибаф заяви, че Ормузкият проток никога няма да се върне към положението отпреди войната и  управлението му ще бъде осъществявано от Иран в съответствие с международното право, съобщи иранската новинарска агенция ИРНА. 

При завръщането си от преговорите в Швейцария Галибаф каза, че неотдавнашното споразумение между Иран и САЩ е довело до съществена промяна в ситуацията около стратегическия морски път.

Посланикът на Иран в Москва: Гарантираме безопасно преминаване през Ормузкия проток

"Всички трябва да знаят, че управлението на Ормузкия проток никога няма да бъде такова, каквото беше преди войната", заяви Галибаф в интервю за ирански медии.

Той подчерта, че Иран ще спазва международните правила и разпоредби, но ще поеме управлението на протока. 

Оман и Иран ще проучат бъдещото управление на Ормузкия проток и таксите, които ще се начисляват за предоставяните услуги, се посочва в съвместното им изявление. Двете страни подчертаха суверенитета си над този жизненоважен морски път.

Изявлението бе направено след среща на високо равнище между най-висшите им дипломати в Мускат, където иранският външен министър Абас Арагчи и главният преговарящ Мохамад Багер Галибаф се срещнаха и със султана на Оман Хайтам бин Тарик.

Редактор: Станимира Шикова
Източник: Габриела Иванова, БТА; БГНЕС
tracking tracking tracking tracking tracking tracking tracking