Военен удар или офанзива на дипломатическия фронт, питат се израелските вестници

След като България свърза военното крило на „Хизбулла” с атентата в Бургас, израелското правителство обяви, че ще направи всичко отговорните за кървавата атака да си платят. Обещанието дойде с думите на Ейтан Бен Давид, ръководителят на израелското бюро за борба с тероризма, който се срещна с близките на жертвите.

Давид информирал роднините на загиналите за резултатите от българското разследване, съобщава в интернет израелският вестник „Йедиот Ахронот”. На срещата той отбелязал, че според България радикалната ливанска групировка е отговорна за трагедията.

„Израел ще направи всичко за това отговорните за атентата да платят за своите действия”, казал официалният представители на израелските сили за сигурност от името на премиера Бенямин Нетаняху.

Изданието разкрива още, че българските власти знаят къде се намират в момента някои от хората, свързани с терористичния удар и ще поискат съдействие от въпросната държава.

Ангажиментът на Бен Давид за възмездие обаче контрастира с коментара на излизащия на английски „Таймс ъв Израел”. Вестникът написа, че Израел вероятно няма да предприеме ответни действия след българския доклад.

Израел прие със задоволство доклада, уличаващ „Хизбулла” за роля в атентата, но даде да се разбере, че ще използва заключенията в него, за да се концентрира върху дипломатическа битка, а не върху военен отговор, отбелязва изданието.

В подкрепа на тезата си всекидневникът цитира премиера Нетаняху, който посочи, че ще увеличи натиска над Евросъюза да обяви „Хизбулла” за терористична организация. „Надяваме се европейците да са си взели необходимите поуки от това за истинския характер на ‘Хизбулла’,” заяви министър-председателят. Усещането, което оставиха думите му, беше подкрепено и от някои анализатори.

Вестник „Аруц Шева” обръща внимание на канадската реакция, след като стана ясно, че единият от заподозрените извършители на атентата от 18 юли притежава канадски паспорт. „Това, че България е открила убедителни доказателства за участието на „Хизбулла” в масовото убийство не е изненада”, заяви външният министър на страната Джон Беърд, цитиран от изданието.

„Джерусалем пост” пък критикува Европа за отношението към ливанската групировка. „ЕС си има собствена логика, когато става въпрос за ‘Хизбулла’,” пише вестникът. Политическите интереси на някои страни-членки на Евросъюза диктуват позицията на 27-членния блок спрямо ‘Хизбулла и тази позиция няма да се промени заради българския доклад, убеден е авторът на статията. Основни действащи лица в ЕС, на първо място във Франция и Германия, се противопоставят на включването на „Хизбулла” в списъка с терористичните организации. Това се случва в продължение на почти две десетилетия и вероятно Париж и Берлин ще продължат да го правят и занапред, въпреки разкритията на България, отбелязва ерусалимският ежедневник.