Мозъкът отделя естествени болкоуспокояващи, за да им помогне да се справят

Хората понасят по-леко обидите и социалното отхвърляне, отколкото се предполага, сочи американско проучване, цитирано от „Дейли експрес”. Оказва се, че мозъкът отделя естествени болкоуспокояващи, за да помогне на човек да се справи с обидата.

 

Специалисти от университета на Мичиган са комбинирали усъвършенствана техника за мозъчно сканиране, отчитаща отделянето на химикали, с модел на социално отхвърляне, базиран върху запознанство в интернет. 

 

Участниците в експеримента трябвало да разгледат снимките и фиктивните профили на стотици хора, след което да изберат някого, с когото най-много биха желали да се обвържат романтично. Впоследствие доброволците били информирани, че индивидът, когото са намерили за привлекателен, ги е отхвърлил. 

 

Същевременно отделянето на химикали в мозъка било проследено с PET скенер. 

 

Получените изображения са показали, че в реакция на емоционалната болка от разочарованието се отделят химикали, известни като опиоиди. Досега беше известно, че мозъкът освобождава тези вещества, когато човек изпитва физическа болка. 

 

Настоящото проучване е първото по рода си, което показва, че опиоидната система се активира и при социално отхвърляне. 

 

Резултатите потвърждават предишни изследвания, чиито автори са допуснали, че при физическа и социална болка в мозъка се задействат сходни процеси. 

 

Авторите на настоящото проучване са се погрижили доброволците да са наясно, че профилите на заинтригувалите ги индивиди не са реални. Въпреки това симулираното социално отхвърляне се е оказало достатъчно, за да предизвика емоционална и опиоидна реакция. 

 

Изследователите са установили, че колкото повече опиоиди са се освободили в мозъка, толкова по-слабо е било усещането за лошо настроение на доброволците въпреки 
отхвърлянето.