Според Лекарския съюз липсващите пари до края на годината ще бъдат поне около 300 млн. лева

Лекари от цялата страна излязоха на предупредителни протести. Медиците се присъединиха към недоволството на колегите си от други европейски страни, които настояват за достойно заплащане и по-качествено здравеопазване.

 

Очакванията за масови протести днес не се оправдаха. Пред най-големия спешен институт у нас – "Пирогов”, се събраха около 30 лекари. Към акцията на недоволство се присъединиха и по няколко десетки медици от други болници в София и из страната. Основните им искания са да се осигурят допълнителни средства за здраве и да отпаднат въведените наскоро лимити за бюджетите на лечебните заведения.

 

Д-р Сергей Махаев работи в клиниката по челюстна хирургия на „Пирогов”. Споделя, че само за последните няколко години, много от някогашните му състуденти и колеги са напуснали страната, за да търсят по-високоплатена работа в чужди клиники.

 

Не ни се отива в чужбина, не ни се говорят чужди езици, искаме да си останем в България и в България да си практикуваме достойно”, заявява д-р Сергей Махаев.

 

Ние сме на последно място в Европа по всички здравни показатели и след като европейските ни колеги намират основание да протестират за по-добро качество на здравеопазването, какво бихме могли да кажем ние”, заяви доц. Маргарита Каменова. 

 

Три четвърти от дейността на „Пирогов” са спешни случаи, които не могат да бъдат върнати. Въпреки това средствата не достигат

 

Ние работим винаги на добра воля и чакаме добрата воля от другата страна”, заявява д-р Стоян Сопотенски. 

 

Днес във Варна около 90% от лекарите си сложиха протестни лентички, но малка част от тях прекъснаха работа за час. В болница „Света Анна“ например на месец лекуват пациенти за около 1,5 милиона лева, но Касата им дава с 400 хиляди по-малко. 

 

Всички пациенти, които са върнати от другите, болници идват в нашата. Поради тази причина ние сме последната инстанция и буквално е олигофрения на болници като нашата да бъде поставян лимит”, заявява д-р Красимир Петров, изпълняващ длъжността директор на МБАЛ "Света Анна" във Варна. 

 

И родилното отделение на болницата „Света Анна“ има лимит на ражданията. За месец Касата плаща за 120 раждания, но отделението поема поне още 30 – за своя сметка.

 

Ние не можем да върнем нито една пациентка. Едно Цезарово сечение е 580 лева и е най-нископлатената коремна операция”, заявява -д-р Милко Папазов от Родилното отделение в "Света Анна“. 

 

По груби сметки на Лекарския съюз липсващите пари в здравеопазването до края на годината ще бъдат поне около 300 милиона лева. Така повечето болници се изправят пред перспективата или да задлъжняват, или да не плащат заплати на лекарите, или направо да връщат пациенти. Ако държавата не намери варианти да осигури липсващите средства, от Лекарския съюз се заказват с ефективна стачка от юни.