Историята на този необичаен празник датира от повече от 100 години
Видео: БГНЕС
В Асеновград Гергьовден съвпада с един уникален местен празник. На Преполовение, 25-ия ден от Великден и до Петдесятница, от църквата "Света Богородица- Благовещение", известна повече като Рибната църква, се изнася чудотворната икона на Света Богородица и с литийно шествие се отнася до Бачковския манастир, където се оставя да престои до чудотворната икона там, а после се връща. Днес тя бе изнесена след тържествена служба, а когато бъде върната обратно, всички камбани на града бият.
Историята на този необичаен празник датира от повече от 100 години. Според официалните източници, той има връзка с българо-гръцките религиозни борби в Асеновград в началото на 19 век. Според устните легенди и предания обаче, началото води едно свръхестествено събитие, получило името "ангелската служба", пише БГНЕС.
С Рибната църква се свързват не едно и две чудеса. Пред чудотворната икона са изплакали болката си много жени, копнеещи за дете и после са люлели рожба. Под църквата извира вода. Каптирана в няколко красиви чешми, тя блика силно около църквата, но в приземието е най-свещеното място - аязмото. В него плуват рибки, дали името и на храма. На дъното на каптажа прозират очертанията на чудотворната икона, а малки и големи от цялата страна се стичат тук, за да получат облекчение на тревогите си и така жадуваното спасение.
Празникът събира целия град и е един от най-значимите за жителите му. В двора на църквата има снимки на същото това литийно шествие, най-дълго в страната, от 1938 година до днес. Празникът е почитан не само за асеновградчани, но и за монасите от Бачковския манастир. Част от шествието бяха и военните, които имат своя професионален празник. Заедно с миряни, те носеха иконата през целия град.