Вижте международните реакции след експлозиите в Брюксел
Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че на терористичните атентати в Белгия трябва да се отговори със солидарност и решителност, предаде ДПА. "Жалките нападения в Брюксел трябва да ни сплотят - солидарност с жертвите плюс решителност по отношение на терористите", написа в Туитър говорителят на Меркел Щефен Зайберт.
Германската полиция затяга мерките за сигурност по границата с Белгия след терористичните атентати в Брюксел, заяви полицейски говорител, цитиран от ДПА. Той не разкри повече подробности, но добави, че същото се прави по летищата и гарите. Европа трябва да се сплоти в борбата срещу тероризма, написа в Туитър днес президентът на Полша Анджей Дуда, цитиран от ТАСС. Той изрази съболезнования на близките на жертвите от терористичните актове в Брюксел.
"Войната с тероризма е наше общо задължение", отбеляза полският президент. Според лидера на полската партия "Новочесна" Ришард Петру "ние имаме работа с професионална атака. Това не са случайни хора, а по същество - въоръжена армия. В ход е война. Това е поредно нападение в серия от терористични актове", каза той на брифинг в парламента.
"Не става дума за бежанци, а за въоръжена армия в Европа, с която трябва да се борим заедно, а не с усилията на отделни страни", подчерта полският политик. Петру настоя президентът Дуда да свика на спешно заседание Съвета за национална сигурност по въпросите на борбата с тероризма.
Франция призовава да се засили борбата с тероризма на европейско ниво, заяви вътрешният министър Бернар Казньов, който обяви, че в страната ще бъдат разположени допълнително 1600 полицаи и жандармеристи след "тежките атентати" в Брюксел, предаде Франс прес. "Ние сме във война и в такава война е нужно да сме мобилизирани във всеки един момент", заяви премиерът Манюел Валс след свиканото от президента Франсоа Оланд извънредно заседание на френския Съвет за сигурност.
Самият Оланд определи атаките като "гнусни и подли".
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск изрази ужаса си от "терористичните атентати", в които са убити най-малко 28 души, а десетки са ранени на летището в Брюксел и в метростанция на белгийската столица, предаде Франс прес. "Тези нападения бележат ново равнище на мерзост на терористите в служба на омразата и насилието", се казва в изявление на Туск.
Едно от нападенията бе в метростанция Малбек, на неколкостотин метра от сградите на институциите на ЕС в Брюксел.
Шефката на дипломацията на ЕС Федерика Могерини заяви в Аман, че днес е тъжен ден за Европа след нападенията в Брюксел, които са взели най-малко 21 жертви, предаде Франс прес.
"Това е много тъжен ден за Европа. Европа и столицата й изпитват същата болка, която този регион (Близкият изток) е преживял и продължава да преживява всеки ден", каза развълнуваната до сълзи Могерини, застанала до йорданския външен министър Насер Джуде.
Френският президент Франсоа Оланд, чиято страна преживя най-тежките атентати в историята си през ноември, също беше категоричен: „Тероризмът удари Белгия, но целта беше цяла Европа. Засегнати сме всички. Трябва да си дадем сметка за сериозността и мащабите на терористичната заплаха”.
Турският премиер, чиято страна беше ударена от серия атентати през последния месец, също изрази солидарност с Белгия. „Изразявам съболезнованията си на правителството и народа на Белгия. Искам да изразя солидарността си от името на нашия народ. Днес отново призовавам човечеството да се обедини срещу всякакъв вид тероризъм - ПКК, ИДИЛ... всеки вид тероризъм”, каза Ахмет Давутоглу.
Барак Обама осъди атентатите в Брюксел и обеща подкрепа за Белгия.
Заради атентатите в Брюксел, Германия и Великобритания също затягат мерките за сигурност.
Репортери: Александрина Аврамова, Любомир Бояджиев