Почти 50 музея в София ще работят в съботната нощ без входна такса

 

 

 

На 21 май отбелязваме 12-ото издание на Европейската „Нощ на музеите”.

 

Тази година почти 50 музея и галерии в София ще участват в европейската инициатива. Вратите на музеите и галериите ще са отворени до полунощ и входът в тях е свободен за посетителите, с нови интересни експозиции и с различни атракции и артистични изяви пространствата за изкуство ще обогатят тазгодишното издание на инициативата.

 

В Европейската нощ на музеите официално ще бъде открита обновената фасада на къща музей „Пейо Яворов” с участието на струнен квартет на студенти от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“. В двора на музея в съботната вечер ще бъде показана и изложбата „Път, на който не съзирам края…“, а актьорът Янко Лозанов ще рецитира стихове на големия български поет Пейо Яворов.

 

В къща-музей „Иван Вазов“ в София от 18:30 часа ще звучат изпълнения на Вазови стихотворения и ще бъде продължена успешната инициатива с ученици уредници. В 19:00 часа осемгодишната Биляна – най-малката участничка в Ателието за художествено слово „Обичам те, българска реч”, ще рецитира стихове на народния поет. На всеки кръгъл час ще има изпълнение на Вазово стихотворение от ученици в Ателието. Точно в полунощ актьорът Янко Лозанов ще изпълни и прочутата поема „Опълченците на Шипка“.

 

Къща-музей „Никола Вапцаров“ започва своята програма в 20:00 часа с прожекция на филма на режисьорката Мая Вапцарова „Събуждане на слънцето“. Преди прожекцията пред барелефа на поета на ул. "Ангел Кънчев" № 37 в София ще има програма на поети с китара под мотото "Бардовете – за Вапцаров", която ще продължи и след филма. Ще участват Иван Ненков, Славимир Генчев, Димитър Христов, Виктор Макаров, Румен Спасов и др. В ролята на уредници в Нощта на музеите ще се включат ученици и преподаватели от Професионална гимназия по електромеханотехника "Никола Вапцаров" в София.

 

В къща-музей „Димитър Димов“ от 18:30 часа ще започне тематична вечер „Романът „Тютюн“ – герои и прототипи“. Посетителите ще могат да разгледат и уникални рисунки на прототипите на героите на романа – Борис Морев, Ирина, тютюнотърговците и др.

 

Поети-журналисти от Поетично ателие "Владимир Башев" ще представят в Нощта на музеите от 19:30 до 21:30 часа свои стихове на пазара „Ситняково“. Съвсем наблизо е домът на поета, който днес е литературен кабинет за творци от различни поколения. Към поетите журналисти ще се присъединят и млади творци – студенти от Софийския университет. Сред участниците в поетичното четене ще са Спасиана Кирилова, Асен Сираков, Иглика Горанова, Любен Лачански, Татяна Явашева, Венцислав Паскалев, Боряна Желева, Татяна Атанасова, Николай Генов, Златина Тодорова, Красимира Санкийска и др. От 21:30 часа четенията продължават в Литературен кабинет „В. Башев“. Поетите ще представят стиховете си под акомпанимент на флейта в изпълнение на младия музикант Теодор Ташев, а китаристи ще вдигнат градуса на поетичната вечер.

 

За пръв път в Нощта на музеите отваря врати за посетители мемориалният кабинет на Стилиян Чилингиров. Чилингиров е последният председател на СБП до 1944 г., чието творчество е било инкриминирано през периода на тоталитаризма. Посетителите ще могат да видят от 18:30 часа възстановка на работния му кабинет, както и негови лични вещи и оригинални ръкописи.

 

От 18:30 часа в Европейската нощ на музеите ще бъдат отворени за посетители и къща музей „Петко и Пенчо Славейкови” и мемориалният кабинет на Иван Богданов в София.

 

В къща-музей „Емилиян Станев” във Велико Търново ще бъдат прожектирани филми по творби на Емилиян Станев. В къща музей „Елин Пелин” в село Байлово посетителите ще могат да видят любимия на поколения филм „Гераците”.

 

Националният военноисторически музей (НВИМ) ще се включи за девета поредна година в европейската инициатива с вход свободен от 18.00 до 24.00 часа и специална програма под мотото „Следите остават“.

 

По случай 100-годишния юбилей, който НВИМ отбелязва тази година, организаторите за България, сред които директорът на Френския институт Гийом Робер и Пиер Гийме – културно аташе на Франция у нас, ще започнат своята официална обиколка именно от Националния военноисторически музей в 19.00 часа. Екипът на Националния военноисторически музей ще провокира тях и всички останали посетители да оставят своя цветен отпечатък и послание на инсталация, която ще бъде съхранена в Капсулата на времето, създадена по повод 100-ата годишнина на музея. В истински сценаристи ще се превърнат гостите на музея, които присъстват на представлението на Playback театър „Тук и сега“. Това е едно различно преживяване, което дава възможност не само да се развлечем, да се посмеем, но и да погледнем живота от друг ъгъл, да видим себе си, чувствата, мислите си.

 

Любителите на киното ще имат възможност под открито небе да се насладят на филмите на режисьора проф. Светослав Овчаров, посветени на военачалници от Българската армия, чиито вещи пази НВИМ. За настроението на гостите на музея ще се погрижат музикантите от Гвардейския представителен духов оркестър. Към инициативата се включват и филиалите на НВИМ – Военноморски музей – Варна, Парк-музей на бойната дружба 1444 г. „Владислав Варненчик“ и Музей на авиацията в Крумово.

 

За поредна година Музеят на МВР също ще се включи в отбелязването на Европейската нощ на музеите. Вратите на музея ще бъдат отворени от 18.00 часа до полунощ, а посетителите ще могат да разгледат експозицията „140 години от Априлското въстание”. Експонатите са собственост на Национално дружество „Традиция“ – организация с интереси в областта на историческите възстановки и съхраняването на културни ценности, свързани с различни периоди от нашата история. Сред експонатите, които ще предизвикат интереса на хората, са хладно и огнестрелно оръжие, униформи, оригинални литографии, вещи, снимки и други.

 

Институтът за етнология и фолклористика с Националния етнографски музей е подготвил разнообразна и интересна програма. Входът за изложбите „Д-р Евдокия Петева-Филова – завръщане в Двореца“ и „Престилки и природа“ ще бъде свободен от 18:00 до полунощ, но реално докато има посетители. Източната партерна тераса на Княжеския дворец ще бъде сцена за музиката на Дряновските баби, Представителният духов оркестър на Сухопътните войски и танците на Танцов клуб „Българско хоро“ при НЧ „Бачо Киро – 1945″.

 

Централно фоайе на Княжеския дворец ще бъде огласено от акапелните изпълнения на български народни песни на етногрупа „Гром Падина“. Зала 19 ще се превърне в киносалон и гостите ще могат да видят филма за живота на народната певица Любка Рондова „Родена във въздуха“ на Максим Караджов и Цветан Томчев, с участието на ансамбъл „Гоце Делчев“, като и документалната филмова поредица на Ваня Жекова „Дървото на живота – български обреди и обичаи“.

 

В Изложбена зала „Архиви” ще бъде открита изложбата “Мисия пътешественик – Люба Кутинчева (1910 – 1998)”. Изложбата проследява пътя на една малко известна на широката общественост българска пътешественица, пътувала едно десетилетие (1929-1938) из страните на Магреба, Близкия и Далечния Изток до остров Сахалин и Япония. Колекцията от фотографии и картички, дадени от самата нея на съхранение в Държавен архив – София, показва непознати и тайнствени за времето си места и бележити личности, с които се е срещала: краля на Ирак Файсал ибн Хусайн, султана на Маскат и Оман Теймур ибн Файсал ибн Турки, Махатма Ганди, д-р Мухтар Ахмед Ансари, махараджата на Барода Саяджирао Гаеквад III и др.

 

Във връзка с провеждането на Европейска нощ на музеите Столична община удължава движението по част от линиите на обществения градски транспорт, включително и метрото до 01.00 часа на 22 май.

 

С удължено работно време ще се движат следните линии на обществения транспорт: метрото, при интервал на движение от 30 мин.; трамвайни линии №№ 6, 10,12, 18 и 20.; тролейбусни линии №№ 1, 2, 4, 5 и 9.; автобусни линии №№ 9, 11, 94, 102, 111, 280 и 310.

 

Европейската „Нощ на музеите” е организирана за първи път през 2005 г. от френското Министерство на културата и само за няколко години тя се разпространява успешно из цяла Европа. Българските музеи и галерии се включват веднага в инициативата още в първото й издание. През тази година е 12-тото издание на Нощта.