Вижте историята на Абу Шади от Дамаск

Войната в Сирия принуди стотици хора да напуснат родните си места. От граждани на страната си, те се превърнаха в бегълци, нежелани и отритнати от останалите, пише Vesti.bg.

Това, което крепи хората обаче са традициите и празниците.

По темата

Днес мюсюлманите празнуват Рамазан Байрам, с което се слага край на свещения месец. Това е месецът, от който започва ислямското летоброене, той се явява опорна точка за един от стълбовете на исляма - постите или както се наричат още говеенето.

През тези 30 дни мюсюлманите не слагат нищо в устата си от изгрева до падането на нощта.

По време на Рамазан специална роля играе "мусахарати" или човекът-будилник. Той буди съседите си лично всяка сутрин преди изгрева, за да могат да се нахранят преди голямото гладуване.

Един от тези хора е Абу Шади от Дамаск.

Всяка сутрин по време на Рамазан, той тръгва из тесните улички, за да извести съседите си, че изгревът наближава. За Шади това е много отговорна задача. Без хората като него празникът не е завършен.

Абу Шади обича времето през свещения месец, обича и родината си, споделя, че никога не би напуснал Сирия.

Надява се, че следващата година нещата в страната ще потръгнат и празникът ще бъде още по-хубав.

Ето и още интересни факти за празника на мюсюлманите:

- Рамазан изисква от вярващите да не ядат и пият в светлата част от денонощието. Но има случаи, когато традицията може да бъде пренебрегната от възрастните хора, децата и бременните жени. За тези, които имат здравословни проблеми, това също е позволено, но при първа възможност ще трябва да наваксат.

- Името Рамазан се избира често за бебета момчета сред мюсюлманите. В последните 15 години броят на хора с това име значително се е увеличил и се очаква това да продължи и занапред.

- Това е месецът на благотворителността, даренията, получени в благотворителните организации, значително се множат по време на този месец. Традицията повелява преди първия ден от месеца да се раздават на нуждаещите се кошници с ориз, захар, олио, чай, и други съставки, необходими за готвене.

Източник: Vesti.bg

Редактор: