Снимка: Thinkstock
Лекари вече имат успехи с пациенти, прекарали инсулти или засегнати от болестта на Паркинсон
Музиката все по-често е част от здравните грижи за пациенти, като до голяма степен ги утешава.
Сега учени от Националните здравни институти на САЩ ползват услугите на музиканти, музикални терапевти и специалисти по невронауки, за да изследват невронни мрежи и да открият нови пътища, чрез които музиката може да подобри здравето, предаде БТА.
Лекари имаха малък успех с пациенти, прекарали инсулти или засегнати от болестта на Паркинсон.
„Музиката ги отвежда за няколко минути на съвсем друго място, където не мислят какво се случва", заяви челистката Марта Ванс, след като е свирила на пациент, който е изолиран, за да се избегне разпространение на инфекция.
Чаша вино е като тренировка за мозъка
„Мозъкът може понякога да компенсира някой недостиг, като използва музика, за да комуникира”, поясни генетикът д-р Франсис Колинс, който свири на китара. „За да се превърне тази способност в успешна терапия, е необходимо да разберем кои мозъчни зони са останали незасегнати и да ги активираме”.
Нужно е науката да разбере по-добре как мозъкът обработва музиката и как учените могат да използват тези музикални пътечки, за да компенсират получените вследствие на заболяване увреждания.
Лекари свирят рок, за да осигурят животоспасяващи апарати
Едно от първите изследвания в тази насока ще тества дали импровизираните танци подобряват качеството на живота на пациенти, засегнати от болестта на Алцхаймер в началния й стадий. Учител по танци ще обучава пациенти как да правят танцови стъпки, а специалист по невронауки ще изследва мозъците им с магнитно-резонансна томография за каквито и да било промени в симптомите им.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
Редактор: Ина Григорова