На 4 юни 1989 г. властите потушават протестите, а военни откриват огън срещу студентите, които искат демокрация
В Хонконг хиляди се събраха на бдение със свещи, за да отбележат 30-та годишнина от кървавите събития на пекинския площад "Тянанмън". Хонконг и Макао са единствените места в Китай, където подобно отбелязване е възможно.
Събралите се запалиха свещи в памет на убитите по време на кървавото потушаване на протестите през 1989 година. Тогава армията открива огън по студенти и граждани на Пекин, които протестират седмици наред с искания за демократизация на страната. „Тази година отбелязваме вече 30 години, откакто излизаме на бдение тук. 30 години са наистина много време. Дълбоко съм развълнуван от отдадеността на хората в Хонконг към опазването на паметта и защитаването на историческата истина”, коментира Албърт Хо, активист от Хонконг.
Навършват се 30 години от кървавата нощ на площад "Тянънмън" в Китай
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Официално Пекин не коментира събитията на „Тянанмън” и не отбелязва по никакъв начин годишнините или паметта на убитите. Хонконг и Макао, които десетилетия бяха под чуждестранно управление и все още имат определена автономия, са единствените места, където подобни церемонии са възможни. „Мислех си, че след 10 години всички ще са забравили вече. Година след година обаче се оказва, че това е нещо, което хората не могат да забравят. Аз също ще продължа да участвам”, коментира Паки Лонг.
Стотици милиони китайци никога не са виждали тези кадри, които са известни по целия свят. Ден след кървавото потушаване на протестите, на площад „Тянанмън” човек с пазарска чанта Препречва пътя на танкова колона. името му не е известно, но през годините се е превърнал в символ на безстрашие и съпротива на малкия човек. В родината му цензурата е изтрила тези кадри, както и много данни за истинския брой на жертвите и съдбата на арестуваните.
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.