Досега се смяташе, че глаголицата е най-древната славянска азбука

Кост от крава от седми век, намерена в Южна Чехия, доказва, че най-старата писменост, използвана от древните славяни, са германските руни, съобщи АФП.

Откриха вкаменено дърво на 20 милиона години (ВИДЕО)

Досега се смяташе, че глаголицата, създадена от Свети Кирил през девети век, е най-древната славянска азбука. Костта - парче от ребро, е намерена през 2017 г. Изследвана е от международен екип от чешки, австрийски, швейцарски и австралийски учени.

"Екипът откри, че това е най-старият надпис, намиран сред славяните" - каза ръководителят на изследването Иржи Махачек от университета в Бърно. Учените са направили генетични тестове и радиовъглеродно датиране на костта. Така са установили, че тя е от VII в.

Колко всъщност е бил висок легендарният воин гигант Голиат

Роберт Недома от Виенския университет е идентифицирал надписа като руни от Футарк, използвани от германски народи в Централна Европа от II of VI век. Азбуката от Футарк е 24 знака. На костта са изписани последните седем. Възможно е първоначално на нея да е била цялата азбука и това да не е било някакво съобщение, а педагогическо средство.

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУКiOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.

Абонирайте се за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща. БЕЗПЛАТНО е.
Редактор:
Източник: БТА