Според премиера държавата е подготвена за тази вълна на коронавируса

България очаква 230 000 дози ваксини срещу COVID-19 до края на тази седмица и 700 000 дози до края на април. Осигурени са достатъчно количества Ремдесивир, който се прилага при лечението на коронавируса, здравната системата разполага и с всички необходими медикаменти, дезинфектанти и кислород за лечението на пациентите с новия вирус. Това бе докладвано на работно съвещание при премиера Бойко Борисов, в което участваха министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов и представители на Националния оперативен щаб.

Тази или следващата седмица ще бъде достигнат пикът от заразени и хора в болница, в третата вълна на коронавируса, прогнозират здравните експерти. Според тях болниците са подготвени да посрещнат наплива, но тенденцията пациентите да идват в много влошено състояние, е притеснителна.

На този фон – остават два дни до евентуалното разхлабване на мерките. Според математически изчисления това би довело до рекорден ръст на новозаразените. Бизнесът обаче настоява да започне работа от 1 април.

Расте броят на пациентите с COVID-19 в интензивни отделения

„Държавата е подготвена за тази вълна на коронавируса. Затова първо ваксинирахме докторите и медицинските лица, за да имаме армия, която да се изправи и да лекува. Осигурени са всички необходими лекарства, защото за нас най-важното е здравето и спокойствието на пациентите“, заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на съвещанието.

Премиерът опроверга информация за въвеждане на извънредно положение и нови ограничения в страната. „Изпълнили сме нашия ангажимент и сме осигурили необходимото финансиране за справяне с коронавируса до май. Следващото правителство и парламент ще решат как да продължи финансирането на системата занапред. Това е демокрацията“, категоричен бе той и добави, че е направено всичко необходимо за провеждането на парламентарните избори.

Борисов отбеляза още, че до края на седмицата се очакват над 10 000 флакона Ремдесивир, а за медикамента правителството отпусна финансиране от 80 милиона лева. Премиерът подчерта, че са осигурени и средствата за допълнителните възнаграждения на всички служители на първа линия в битката с COVID-19.

Нова доставка на ваксини у нас

В хода на работното съвещание министърът на здравеопазването Костадин Ангелов докладва на премиера, че броят на пациентите в лечебни заведения е повече от предходната вълна, но въпреки това система издържа, благодарение на предварителната подготовка и допълнителните количества дихателни апарати, кислородни концентратори и кислородните инсталации в болниците.

„Нямаме притеснения по отношения на повишеното търсене от болнични грижи на пациентите“, добави Ангелов. Здравният министър отбеляза, че на национално ниво от практиката се налага изводът, че изключително много млади хора, които боледуват от COVID-19, при това тежко, късно търсят болнична помощ.

По отношение на ваксинацията проф. Ангелов отчете, че направените вчера дози са 2 355, ваксинираните лица общо до момента са 436 513, като до края на тази седмица очакванията са да бъде достигнат брой от половин милион. „Днес получихме 31 590 дози от Pfizer, от 5 април до края на месеца през 7 дни регулярно ще получаваме по 62 010 дози от Pfizer. Утре получаваме 51 600 дози от Moderna“, заяви още Ангелов. По отношение на AstraZeneca министърът добави, че в сряда се очакват 151 200 дози. „Количеството ваксини за тази седмица е над 200 000 дози. Направена е организация“, изтъкна Ангелов.

„Общото количество ваксини за България, което очакваме през месец април, е близо 700 000 дози. До края на тази седмица ще получим над 230 000 дози от одобрените до момента ваксини, както и близо 10 000 флакона Ремдесивир“, информира изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по лекарствата Богдан Кирилов. Той уточни, че за следващия месец има потвърждение на близо 250 000 дози от ваксината на Pfizer, 90 000 дози – на Moderna, 300 000 дози – на AstraZeneca, а след средата на април очакваме близо 40 000 дози от последната одобрена от Европейската агенция по лекарства ваксина – Janssen.

Директорът на ЦСМП – гр. София Георги Гелев отчете, че за изминалата нощ е имало 320 повиквания, като 67 от тях са били за COVID-19 и в 25 случая се е наложила хоспитализация. През вчерашния ден общо е имало близо 500 повиквания, от които 110 са касаели COVID-19, като в 35 случая се е наложила хоспитализация. Гелев отбеляза още, че в сравнение с месец ноември, в момента броят на повикванията е леко занижен.

Главният здравен държавен инспектор Ангел Кунчев изтъкна, че България е далече от стойностите, отчетени в други държави като Словакия, Чехия, Естония или Унгария.

„Навсякъде има ръст, повечето от страните затягат мерките“, изтъкна Кунчев. По думите му, ако бъдат удържани настоящите стойности в страната ни, няма да се достигне извънредна вълна, която да постави на колене здравната система.

„Болниците продължават да се справят добре и да разкриват нови легла, включително във ВМА тази сутрин още една клиника е трансформирана в COVID-клиника, за да можем да поемем всички случаи, които идват“, заяви председателят на НОЩ и началник на Военномедицинска академия Венцислав Мутафчийски. Той съобщи, че във ВМА е обявен „зелен коридор“ за ваксинация и към момента болницата разполага с достатъчно количества за желаещите да се имунизират.

Директорът на „Пирогов“ проф. Асен Балтов докладва, че от днес в лечебното заведения се разкриват още 36 легла като всички те са оборудвани с кислород. „Подготвили сме и всички реанимации, ако се наложи да се разкриват допълнително реанимационни легла“, добави Балтов. По думите му работещите в лечебното заведение са мотивирани да помагат максимално на пациентите. Директорът на „Пирогов“ потвърди също, че допълнителните възнаграждения от 1 000 лв. за месец април за работещите на първа линия са осигурени.

Източник: Министерски съвет

В една от столичните болници – „Софиямед” обаче имат притеснения за това дали лекарите ще се справят с приема на нови пациенти с COVID-19. „За съжаление, вече имаме от днес наши колеги, които са заболели. Някои, които смятахме, че са и преболедували, така че много е вероятно да имаме загуба на персонал и то на лекари”, коментира д-р Иван Колчаков, който е реаниматор и анестезиолог в „Софиямед”.

На този фон - остават два дни до крайния срок на последното затягане на мерките. Математическите изчисления обаче не са благоприятни, ако от 1 април има разхлабване. „Това ще направи хоспитализациите още по-големи, ако разбира се, има място, където да отидат болните. Поне гимназистите трябва задължително да си завършат така годината. Това е групата, която по принцип най-много разпространява вируса”, каза математикът Лъчезар Томов.

В едно от столичните училище също са на мнение, че децата трябва да останат вкъщи още поне две седмици. „Логичното е дистанционното обучение да продължи. Така, в съчетание с цялата пролетна ваканция, периодът на изолация ще бъде много по-голям”, смята Симеон Ангелов - зам.-директор на 119-то училище в София.

От 1 април би трябвало отново да отворят врати и заведенията и ресторантите. „Държим условията да са тези, които бяха, когато ни затвориха. Не виждаме причина да има по-различни условия – и тези са достатъчно сурови, за да се поставят нови. Категорично не сме съгласни да се пуснат само градините на заведенията”, заяви Емил Коларов от Сдружението на заведенията в България.

От Сдружението за модерна търговия пък призоваха да отпадне затварянето на големите магазини за нехранителни стоки. Те посочват, че целият клиентки поток се насочва към по-малки отворени магазини, където няма дистанция, а това повишавало риска от разпространение на вируса.

Репортери: Ивелина Драгнева, Моника Доневска

ПИТАЙ ЗА ВАКСИНИТЕ ТУК

ВСИЧКО ЗА ВАКСИНИТЕ СРЕЩУ COVID-19 ЧЕТЕТЕ ТУК

ВСИЧКО ЗА КОРОНАВИРУСА У НАС И ПО СВЕТА ЧЕТЕТЕ ТУК

Редактор: Георги Генов