
Снимка: iStock
Те губят четири години от живота си заради мръсния въздух
Румънците губят четири години от живота си заради замърсяването, което отнема живота на 25 000 души в страната годишно, пише в. „Адевърул”, позовавайки се на материал на телевизия „Диджи24”.
Тези, които живеят в силно замърсени градски зони, какъвто е случаят със столицата, губят средно четири години от очакваната продължителност на живота си, сочат проучвания на европейско ниво.
Евростат: През 2019 г. въздухът в България е бил най-мръсен в ЕС
Според началника на Службата за защита на околната среда Октавиан Берчану 25 000 души годишно стават преки жертви на масовото замърсяване в Румъния.
Не е новост това, че в редица зони на страната хората дишат отровен въздух, а пожарите в последните дни също увеличават нивото на замърсяване. Същевременно нерегламентираните сметища и нелегалното горене на отпадъци допринасят за класирането на Румъния на една от челните позиции сред европейските страни с най-силно замърсен въздух, отбелязва телевизията.
Ръководителят на Службата за защита на околната среда Октавиан Берчану обръща внимание на големия брой хора, които умират годишно в Румъния в резултат на замърсяването. По думите му до 25 000 румънци всяка година стават преки жертви на замърсяването.
„Ако направим сравнение с COVID-19, замърсяването е горе-долу там, ако не и малко по-нагоре” по отношение на броя на смъртните случаи, посочи Берчану.
Учени установиха как замърсяването на въздуха причинява загуба на обоняние
В друг свой материал по същата тема телевизия „Диджи24” отбелязва, че според доклад на Европейската комисия атмосферното замърсяване представлява най-големият риск, свързан с околната среда, за здравето на хората в Европейския съюз. Всяка година в ЕС този вид замърсяване причинява преждевременната смърт на около 400 000 души, се констатира в доклада.
„Замърсяването е тих убиец - всеки ден натрупваме нови и нови вредни частици”, коментира Раду Цинку, лекар в отделението по токсикология на болницата Флоряска в Букурещ.
Той отбелязва, че замърсяването увеличава риска от рак и бронхиално-белодробни, но също така увеличава случаите на алергии сред децата.
„Много от субстанциите, които вдишваме, отиват в кръвта и имат токсичен ефект върху целия организъм”, посочва лекарят.
Съдът на ЕС: Германия системно е превишавала нормите за замърсяване на въздуха
Той изтъква, че замърсеният с въглероден оксид въздух засяга и способността за учене и запаметяване.
„Децата от замърсените зони имат затруднения при ученето и по-нисък коефициент на интелигентност, отколкото тези в незамърсените зони”, обясни Раду Цинку
Редактор: Георги ГеновПоследвайте ни