Нови взаимодействия между сезонните вируси и COVID откриват специалистите

Респираторно-синцитиалният вирус е традиционен за есенно-зимния период. Как обаче да го различим от COVID-19? Отговорите дава експертът по инфекциозни болести проф. д-р Георги Попов в предаването „Пулс”.

„До три дни след заразяването със синцитиалния вирус започва появата на клиничната картина. Той се предава по въздушно-капков път, навлиза в респираторния тракт. За разлика от COVID-19 обаче негова цел е горният тракт”, обясни той.

Синцитиалният вирус е еднакво опасен както за новородени, така и за възрастни хора с придружаващи заболявания.

„При възрастните може да протече като нормална вирусна инфекция, но съществува опасност и от развиването на пневмония. Застрашени са хора с имунодефицитни състояния, придобити или вродени. Както и хора със сърдечно-съдови заболявания”, каза още проф. д-р Попов.

Вече две години светът се бори с COVID-19, който измести останалите респираторни вируси. Тази година лекарите отчитат нещо различно.

„Миналата година, може би заради варианта Алфа и Бета на COVID-19, този вариант интеферираше останалите и не даде възможност на никой от останалите вируси да се разпространи нормално. Нямахме грипна епидемия. Тази година си имаме нормалните вируси за сезона. Те си върлуват и дават сигнал, че ще имаме тежка респираторна симптоматика тази зима. Не трябва да омаловажаваме връзката на синцитиалния вирус с COVID-19”, коментира още експертът по инфекциозни болести.

Проф. Георги Попов допълни, че респираторно-синцитиалният вирус също може да бъде засечен с тестове.

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУКiOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.

Редактор: