Разказват от „Дойче веле”

В началото на септември в южната част на Кипър се разразиха жестоки бунтове срещу мигранти. Десни радикали преминаха по крайбрежната алея на Лимасол, чупейки прозорци и хвърляйки коктейли „Молотов” по магазини и ресторанти. След тази нощ на насилие много въпроси останаха без отговор. Експертите настояват за ясна позиция на правителството в Никозия срещу расизма. В същото време  Флориан Шмитц от „Дойче веле” твърди, че Кипър е една от държавите, която се възползва изключително много от миграцията.

Всички следи от щетите, нанесени от вандалите, върху бръснарницата на Тайшер Рамадан, са отстранени. Магазинът му обаче се превърнал в мишена за нападения на десни радикали. Рамадан, който е родом от Сирия, е наблюдавал вандалските действия от охранителната камера в дома си, без може да направи нещо. Той живее в Кипър от 15 години и никога досега не е имал проблеми с местните жители. Събитията от тази нощ са го засегнали дълбоко.

„Много сирийци се страхуват да излязат от дома си. Не искат да имат проблеми с местните жители”, споделя мъжът.

Лимасол е най-международният град в Кипър. Чужденците съставляват над 20% от населението на Кипър, което е доста над средното за Европейския съюз. По време на финансовата криза правителството привлече чуждестранните инвеститори на острова, като им предложи привлекателни оферти за визи. В резултат на това Лимасол днес е дом както на богати технологични компании, така и на свръхбогати чужденци, много от които са от Русия, Украйна и Израел.

Полицаи преследваха мигранти край езерото Вая (ВИДЕО+СНИМКИ)

В другия край на крайбрежната алея живее съвсем различна група мигранти. Много от тях са бежанци от Сирия и Северна Африка. Именно те са били обект на нападение. Мнозина съобщават, че полицията просто е стояла отстрани и не се е намесила по време на безредиците.
Социалният антрополог Янис Пападакис казва, че това е първият случай на политически ориентирано насилие на острова. Според него предишното консервативно правителство на страната се е обявявало против мигрантите, засилвайки расисткото отношение към мюсюлманите и по-специално към чернокожите. Освен това чуждестранните милиарди, доведени в страната от богатите мигранти, са направили живота в Лимасол все по-скъп за местните жители. Според Пападакис насилието срещу мигрантите е израз на гнева, предизвикан от нарастващото недоволство.

За психолога Етиноса Джонбул, който е израснал в Гърция, ситуацията се усложнява и от факта, че в Кипър няма държавна програма за интеграция. Неправителствени организации като неговата - "Поколение за промяна" се чувстват пренебрегнати. Въпреки че парите са на лице, политическата воля липсва. Според него е необходим единен обществен подход към интеграцията.

Процъфтяващата икономика на Кипър разчита на миграцията. За да могат както местните жители, така и мигрантите да се възползват от нея, политиците в страната трябва да предприемат действия и да създадат подходящи условия.

Целия материал гледайте в неделя в 16.00 ч. в "Европа в 15 минути" по Nova News.

Редактор: Габриела Винарова