Размерът на ледения къс е 4000 кв. км

Най-големият айсберг в света - A23a, се движи отново след 30 години, съобщи Би Би Си.  Айсбергът A23a се отделя от антарктическото крайбрежие през 1986 г. и се превръща в леден остров в морето Уедъл. 

Размерът на A23a е 4000 кв. км, което го прави над два пъти по-голям от площта на Лондон. Плочата е с дебелина около 400 м. За сравнение - най-високият небостъргач в Европа - лондонският Шард (Shard), е с височина 310 м. 

A23a е част от масовото отделяне на сектори от шелфовия ледник Филхнер. На Филхнер в миналото е имало и съветска научна база, което показва колко отдавна е било наблюдавано отцепването. По-късно Москва предприема експедиция за преместване на оборудването от базата "Дружная 1", страхувайки се, че може да го загуби. Но айсбергът не се отделя далеч от брега, заставайки неподвижно в тинестото дъно на морето Уедъл. 

За пръв път: Учени извлякоха РНК от изчезнал преди близо 90 години вид (ВИДЕО)

A23a започва да се движи през 2020 г. "Попитах някои колеги дали е възможно да има промяна в температурата на водата, която да е провокирала движението", каза д-р Андрю Флеминг, експерт от Британския антарктически институт. "Айсбергът беше закотвен от 1986 г., но след време размерът му започна да намалява и започна да се движи. Регистрирах първото му раздвижване през 2020 г." 

A23a се движи  от няколко месеца, воден от ветровете и теченията. Сега той преминава покрай северния връх на Антарктическия полуостров. Подобно на много айсберги от морето Уедъл той почти сигурно ще бъде изхвърлен от Западноветровото течение по посока към Южния Атлантически океан. Този маршрут е известен като "Алеята на айсбергите". 

„Трагедията Титаник”: Каква е съдбата на оцелелите българи на кораба (СНИМКИ)

Това е същото водно течение, придружено със Западните ветрове, което изучава прочутият изследовател  Ърнест Шакълтън през 1916 г.  Ако A23a спре движението си край остров Южна Джорджия, той може да навреди на тюлени, пингвини и морски птици, които живеят на острова, разрушавайки местата, на които животните отглеждат малките си, както и да възпрепятства достъпа им до храна. 

Въпреки това е грешно да се смята, че айсбергът представлява единствено опасност, подобно на този, сблъскал се с лайнера "Титаник". Айсбергите са важна част от екосистемата. Те съдържат минерали в леда, които са източник на хранителни вещества за организмите, формиращи основата на хранителната верига в океана. 

Айсбергите са основа на биологичната активност, каза д-р Катрин Уокър от океанографската институция "Удс Хоул". 

Редактор: Станимира Шикова
Източник: Розалия Благоева, БТА