Успехът на страната зависи от непрекъснатата военна помощ от Запада, твърдят експерти

От началото на войната в Украйна способността на страната да се пребори с Русия във военно отношение зависи от подкрепата на Запада. Тъй като част от тази помощ е намаляла драстично, тази година може да се окаже особено трудна за Киев, съобщава Voice of America (VOA). Успехът на Украйна зависи от непрекъснатата военна помощ от Запада, твърдят военни и дипломатически експерти.   

Как клип на Imagine Dragons промени живота на украинец, останал без дом

"Ако Конгресът на САЩ одобри допълнителен пакет помощ за Киев на стойност 61 милиарда долара и Украйна получи изтребители F-16, и ракети от Запада, както и повече противорадарни ракети, украинските самолети могат да действат по-близо до фронта", казва американският генерал Дейвид Петреъс. Според него обаче дори и това не е достатъчно, за да се пробият руските сили в югоизточната част на страната.    

"Украйна все още трябва да преодолее огромна отбранителна линия, т.нар. линия на Суровикин, освен ако не успее да установи надмощие във въздуха", посочва Петреъс. 

“Без западните зенитни ракети руските атаки срещу украинските градове - като тези срещу Киев и Харков миналата седмица - ще станат още по-ефективни и войната може да се проточи с години", посочва военният историк Фредерик Каган.

Джон Хербст, старши директор на Евразийския център на Атлантическия съвет, казва че не може да си представи окончателна победа на Русия. "Дори при най-лошия сценарий, Украйна няма да бъде напълно завладяна", казва Хербст. 

Украински министър: Произвеждаме толкова дронове, че държавата не може да ги изкупи

Друг потенциален позитив за Украйна е руската умора от войната. Британското министерство на отбраната твърди, че ако руските жертви продължат да нарастват със сегашните темпове, до 2025 г. те ще надхвърлят половин милион, предава Voice of America (VOA).   

"Русия може да набира достатъчно хора на месец, за да покрие загубите си, но няма хора за ротация. Страната ще трябва или да удвои съществуващите темпове на мобилизация, или да проведе още една частична мобилизация", смята експертът Майкъл Кофман от Фондацията за международен мир "Карнеги". “Русия се нуждае от повече войници”, категоричен е той. 

Кофман казва, че с международна помощ Украйна може да се адаптира, за да отблъсне руските атаки. "Украйна може да увеличи производството на безпилотни самолети и други системи, които могат да намалят натоварването на артилерийските боеприпаси”, смята той. 

Българин, живеещ в Киев: Понякога пускат сирените по 10 пъти на ден

По данни на анонимни източници от Белия дом САЩ променят целта си от подкрепа за Украйна към опити за мирно споразумение с Русия. Но Хедър Конли, президент на "Германския фонд Маршал" в Щатите, казва че Украйна никога не би могла да приеме условията на Русия за мир.

"Те искат да вземат всичко. Владимир Путин говори за Одеса като за руски град. Русия иска да установи марионетен режим в Киев и да направят така, че Украйна да не съществува като отделна държава", категорична е Конли.

Всички експерти предупреждават, че едно неочаквано събитие като смъртта на световен лидер, природно бедствие или избухването на нова война, също може да бъде повод за обръщане на ситуацията в Украйна, съобщава VOA

Редактор: Цветина Петрова
Източник: Voice of America (VOA), vesti.bg