Пробите са от астероида Бенну на 4,6 млрд. години, събрани от мисията "Озирис-Рекс"

Учени от Космическия център "Джонсън" отвориха останалите проби от астероида Бенну, на възраст 4,6 млрд. години, събрани от мисията "Озирис-Рекс", пише "Гардиън".

Куратори от космическия център "Джонсън" на НАСА в Хюстън заявиха, че са "щастливи", че най-накрая са отворили контейнера с астероиден прах, четири месеца след като той падна с парашут през земната атмосфера в пустинята Юта.

„Дъжд” от падащи звезди озарява небето тази нощ (ВИДЕО+СНИМКИ)

Космическата администрация обяви, че успешно е отстранила две заклещени закопчалки, които са попречили на част от пробите, събрани през 2020 г. Астероидът Бенну е класифициран като потенциално опасен, защото има шанс едно на 1750 да се разбие в Земята до 2300 г.

По-голямата част от скалните проби, събрани от мисията "Озирис-Рекс" на НАСА, бяха извлечени скоро след кацането на контейнера през септември, но допълнителен материал остана в опитната глава, която се оказа трудно достъпна.

Според "Лос Анджелис Таймс" екипът е разработил специални инструменти от специфичен клас хирургическа немагнитна неръждаема стомана, за да я отвори. Всичко това без пробите да бъдат замърсени от земния въздух. НАСА заяви, че сега ще анализира пробата от 9 унции.

Редактор: Цветина Петкова
Източник: БГНЕС