Според писателя всички велики книги отразяват обществото и света, а чрез литературата показвате пътя
Тази събота в рубриката „Тук и сега“ журналистът Деси Банова-Плевнелиева разговаря със световноизвестния португалски писател Жозе Родригеш душ Сантуш. Той е водещ на централните новини, военен репортер, бестселъров автор, университетски преподавател и се нарежда сред най-популярните и уважавани личности не само в родната му страна Португалия, но и в света. Авторът е в България по покана на списание „Мениджър“, за да изнесе беседа на тема Спиноза и как той създаде Запада. Това всъщност е темата на следващия му роман, който ще се издаде в България. Основната цел на събитието „Хоризонти“, в която душ Сантуш участва, е да се направи връзка между културата и бизнеса.
Смятате ли, че срещата на светлите умове на настоящето с бизнес лидерите би могло да допринесе за подобряването на обществото?
„Това е историята на света, създаден от Спиноза. Той е бил гений. По времето си е бил считан за най-светлия ум, някога произлязъл от еврейския свят. Той създава либерализма и твърди, че истинската цел на управлението е свободата. Възходът на Запада като културно, политическо и икономическо понятие се корени в свободата му. Ние в Запада, от времето на Спиноза, сме започнали да изследваме реалността свободно, избягвайки религиозните догми. Така хората са започнали да разбират как работи природата и са започнали да използват законите на природата, за да създават технологии. Западът става могъщ в технологиите. Освен това, благодарение на свободата на търговията, на инициативата да бъдем предприемачи, с тази идея на Спиноза възниква капитализмът и нашите общества стават много могъщи в икономически план и просперират. Това е светът, създаден от него, в който живеем. Тук няма магия. До голяма степен е свързано с културата, защото идеите са култура. Тези идеи повлияват на всичко – на политиката, икономиката, начина, по който живеем. Просперитетът, донесен от този човек и неговите идеи, изживяваме и днес, и той постоянно се развива. Да вземем за пример това – хората гледат интервюто на телевизорите си. Те са създадени в Запада. Хората получават много информация чрез компютри, създадени в Запада. Всичко се свежда до технологиите, свободата и търсенето на печалби, както и свободата на инициатива. То повлиява на обществата ни, като се ускорява, поради изкуственият интелект, създаден в Запада, който променя още повече обществата ни. Ако прочетете книгата ми „Безсмъртния“ ще видите, че разказвам как с изкуствения интелект можем да станем безсмъртни, защото изкуственият интелект ще може да се справя с всичките ни заболявания. Но от друга страна, той може да се превърне и в оръжие, на което ставаме свидетели в Украйна“, разказва майсторът на думите.
Това е петото ви посещение в България. Какви са впечатленията ви от нашата страна и нас, българите?
„Когато дойдох за първи път, бях издал „Божията формула“. Издателят ми „Хермес“ ме покани и първият ден вечерях с португалския посланик в София. В даден момент бяхме сами, очаквахме и някои българи на вечеря, но бяхме само двамата. Като на сънародник, му зададох въпрос, какъвто отправям към всеки посланик, където и да отида. В Германия питам „Какво бихте казали за немците?“, а отговорът е „Ами внимавайте за това и онова“. Същото и за италианците – „О, те са докачливи на тази и тази тема“. Питах го: „Г-н посланик, какво бихте казали за българите?“ А той ми отговори нещо, което никога няма да забравя. „О, много е лесно с тях, те са като нас. Като говориш с българин, сякаш говориш с португалец, просто не на португалски“. Вярно е. България е страна на другия край на Европа, в източната ѝ част, докато ние сме най-западната държава в Европа. Езиците ни са различни. Вашият принадлежи към славянските, нашият – към латинските. Но когато съм тук се чувствам като у дома си. Когато разговарям с вас, мога да ви разбера. Някои народи не мога да ги усетя, не разбирам културата им, но тук има някаква магия. Ето, когато пристигнах онзи ден и видях издателя ми, имах чувството сякаш се срещам с хора от семейството ми“, разкрива впечатленията си писателят.
На какво се дължат успехът и многобройните му награди през годините?
„Необходими са три неща, за да се получават нещата. Трябва да имаш някакъв талант, да работиш усърдно и да имаш късмет. И трите вървят заедно. Работил съм много. Пиша книги. Ако сте чели книгите ми, в тях има много познания, защото постоянно изучавам. Преди разговора ни четях и изучавах неща и след това отново ще чета и ще се опитвам да разбера света ни. До това се свеждат книгите ми - да се опитам да разбера света ни. Мисля, че хората го ценят, особено тези, които живеят в страни, ценящи знанието – говоря за България, разбира се. Освен това имам късмет, защото съм попадал на правилното място в правилния момент. Късметът също играе роля и трябва да го приемем – както добрият, така и лошият“, категоричен е Жозе Родригеш душ Сантуш.
Тъй като човекът на перото е бил свидетел на зверствата на войната още като дете успява да отрази по изключително емоционален начин военните конфликти на много места по света. В момента всички сме свидетели на рекорден брой войни – цели 55 в цял свят. Според душ Сантуш не трябва да забравяме, че винаги в човешкото съществуване е имало насилие и войни, а решението за прекратяването за него е либералната демокрация.
Защо човечеството не се учи от историята?
„Защото част от човечеството живее в мракобесие под диктатури. Войните са резултат от това. Ако погледнете обществата, автократичните и диктаторски общества обикновено водят войни едни срещу други. Виждате как нацистка Германия нахлува в Съветския съюз. Виждате и как демократични общества повеждат войни срещу диктаторски общества. Но никога не сте виждали войни между либерални демокрации. Това не се е случвало. Имаме съседи – Испания, с които сме били на война много пъти, но откакто и двете държави сме демокрации не е имало нито една. Да, имаме конфликти, но не войни. Същото е навсякъде. И вие имате съседи, Румъния – немислимо е да тръгнете на война срещу Румъния. Немислимо би било да тръгнете на война срещу Украйна или Полша, защото са демокрации. Но ако има диктатура в съседство, то войните стават вероятни и вижте какво се случва. Може да поговорим за Израел и Палестина, но Хамас не е демократично движение. Защо Путин нахлува в Украйна? Защото не го е грижа за хората си. Той знае, че властва над тях и те трябва да изпълняват. Но при демокрация зависите от гласа на народа, а хората не харесват да умират при войни, така че ги избягвате някак, защото няма да Ви изберат, ако сте стигнали до война. Бих казал, че в Запада сме го доказали. Западните страни не се бият със западни страни, защото сме демокрации“, е мнението на журналистът и репортер душ Сантуш.
Смятате ли, че книгите и културата като цяло могат да излекуват болните ни общества?
„Бих казал, че книгите са много важни. Разговарях с известен британски романист, Мартин Еймис, който каза нещо, което ме шокира. Той каза: „В крайна сметка, литературата няма цел“. Замислих се как е възможно велик автор да изрече нещо толкова лековато? Той не разбира работата си. Литературата е за истината. Когато четете „Процесът“ на Кафка, авторът през измислена история, говори за неправдата и как съдебната система работи срещу гражданите. Когато четете „1984“ на Джордж Оруел, той говори за комунистическия тоталитаризъм. Всички велики книги отразяват човешкото същество, общество, света. Това е литературата – да разсъждавате за неща и да показвате пътя. Когато четете книгите ми ще видите, че се опитвам да говоря за знания, защото е важно, дори посредством художествената литература, която е лъжа, да разкриваме истини за себе си. Културата е истински важна за изграждането на визията ни, на разбирането ни и на действията ни. Важно е да бъдем свободни, защото където липсва свобода, липсва литература, липсва истинска мисъл и знания“, разсъждава писателят.
NOVA е медиен партньор на галавечер „Хоризонти 2024“, организирана от списание „Мениджър“, под наслов „Култура и развито общество“
Гледайте цялото интервю във видеото.
Не изпускайте ритъма на деня! Последвайте ни в Google News Showcase