Кадър: "Ройтерс"
Първото бойно използване на подобна ракета предизвика вниманието на западните военни експерти
На 21 ноември нов вид руска ракета, носеща шест бойни глави, нанесе удар по град Днипро в Украйна. Високопоставени украински служители заявиха, че тя е причинила ограничени щети. Първото бойно използване на подобна ракета, което руският президент Владимир Путин нарече „неудържимо“, предизвика вниманието на западните военни експерти.
Изследването на двама от тези експерти на отломките на новата балистична ракета със среден обсег (БРСД), известна на руски като „Орешник“ или „Лешниково дърво“, показва как тя е изхвърлила множество полезни товари в района на целта, което е характерно за междуконтиненталните балистични ракети.
Путин заяви, че Русия пуска в серийно производство хиперзвуковата ракета „Орешник”
След ракетния удар Путин заяви, че „Орешник“ е хиперзвукова ракета и не може да бъде прихваната, но директорът на програмата за неразпространение на оръжия в Източна Азия на Центъра за изследвания „Джеймс Мартин“ в Калифорния Джефри Луис заяви, че всички балистични ракети с такъв обсег са хиперзвукови и че системите за прехващане на ракети, като израелската „Стрела 3“ и американската „SM-3 Block 2A“, са проектирани да ги унищожават.
Кадър: "Ройтерс"
Двете най-големи намерени отломки са били част от степените с бойните глави, които се намират на върха на ускорителя, заяви Луис. Малките газови двигатели позволяват на ракетата да маневрира над атмосферата за прецизно насочване, твърди той, като отбеляза, че отломката с форма на паяк изглежда е включвала такива двигатели.
Другата голяма част от останките съдържа насочваща система, резервоари за гориво и друга електроника, каза Луис. Ракетата има отделни направляващи единици, всяка от които носи бойна глава и може да порази отделна цел. Нито една от тези технологиите в руската ракета, която удари Украйна, не е нова, но получаването на близък, практически поглед може да даде интересна информация за най-новите руски ракетни проекти, твърди Луис. Руското Министерство на отбраната не е отговорило на молбата на „Ройтерс” за коментар по тази тема.
Путин: Няма система, която да спре новата свръхвукова ракета "Орешник"
Според Центъра за стратегически и международни изследвания ракетата, която според Путин е поразила украински военен обект, произхожда от RS-26 - балистична ракета със среден обсег, способна да носи ядрена бойна глава, която е била тествана пет пъти, но така и не е влязла в серийно производство.
Луис заяви, че при новия проект най-вероятно е премахната една степен от ускорителя на RS-26, което е намалило нейния обсег. Той отбеляза, че използването на „Орешник“ с конвенционални бойни глави е скъпо средство за нанасяне на не толкова голямо разрушение.
Американски служител, пожелал анонимност поради деликатността на въпроса, заяви пред „Ройтерс”, че Русия е уведомила Вашингтон малко преди удара на 21 ноември. Втори служител е заявил, че САЩ са информирали Киев и съюзниците си, за да се подготвят за евентуално използване на такова оръжие. Високопоставени украински служители са обяснили пред „Ройтерс” тази седмица, че ракетата, използвана за нападението срещу Днипро, не е съдържала експлозиви и е причинила малки щети.
На пресконференция след изстрелването на ракетата Путин заяви, че тя е пряк отговор на ударите на украинските сили по Русия с американски и британски ракети. Той предупреди, че войната може да ескалира към глобален конфликт и че Русия може да нанесе удари по военни обекти на западните държави, подкрепящи Украйна.
Луис обаче отбеляза, че самата скорост на влизане в атмосферата е достатъчна, за да причини щети, дори ако бойната глава е от невзривен материал, като метал. Той допълни, че бойните глави са се спуснали към Днипро под остър ъгъл, което предполага, че ракетата е била изстреляна по „приповдигната“ траектория - изстреляна е на необичайно голям апогей или максимална височина, за да се намали обсегът. Северна Корея често използва този метод при ракетните си изпитания, за да избегне геополитически чувствителни места за падане на ракетите си.
Путин заплаши Киев с ракета, която има „разрушителната сила на метеорит” (ВИДЕО)
Капустин Яр, откъдето е изстреляна ракетата, се намира само на около 700 км от мястото на удара, така че тази тактика за изстрелване е вероятна, твърди старши научният сътрудник в базираната в САЩ Фондация „Карнеги“ Анкит Панда.
Луис отбеляза, че според съобщенията 1500 километра полет биха отнели 15 минути по нормална траектория. Точността, която се вижда във видеозаписите на удара, съответства на тази, която би била необходима за ядрено оръжие, но не и за конвенционално. „Така че, това е нов капацитет, но не е капацитет, който представлява драматична промяна в начина, по който се разработват конвенционалните оръжия. Това е поредица от стари технологии, които са обединени по нов начин“, категоричен е Джефри Луис.
На видеозаписите от атаката се вижда още, че всяка бойна глава изпуска по-малък товар, който се удря в земята. Тим Райт от Международния институт за стратегически изследвания заяви, че ако ракетата е използвала такива субмуниции, точността е била по-малък проблем, защото „тя би ги разпределила на голяма площ. Това я прави полезна за атакуване на големи съоръжения“.
Луис предупреди, че предвид разходите използването на този тип балистични ракети за поразяване на Украйна може да бъде по-скоро психологическа, отколкото военна тактика. „Ако бяха ужасяващи по своята същност, Путин просто щеше да ги използва. Но това не е напълно достатъчно“, твърди Луис. „Той трябваше да я използва, а след това да направи две пресконференции, за да каже: „Хей, това нещо е наистина страшно, трябва да се страхувате“.