Учениците и студентите започнаха да се връщат в училищата и университетите

Християните в Сирия отидоха на първите неделни служби след падането на режима на Башар Асад. Миналата неделя църквите останаха затворени, заради хаоса в страната. Броят им намаля драстично по време на 13-годишната гражданска война. През 2010-та те бяха над 2 милиона. Днес са около 300 хиляди. Общността им гледа с тревога на събитията в Сирия.

По време на режима на Асад те не бяха преследвани на верска основа. Алауитите, към които принадлежеше диктатора, са една от най-умерените шиитски секти. И като цяло репресиите бяха най-вече срещу сунитското мнозинство, което от десетилетия се бунтува и иска участие в управлението.

Историята на Линда от Сирия, която намери своя дом в България

Сега представители на християнското вероизповедание се тревожат дали новата власт няма да е по-нетолерантна и дали няма да гледа на тях като на колаборационисти с предишния режим.

„Преди падането на режима нищо не ни пречеше да изповядваме нашата религия. Не знам как е било за другите, но за християните беше така. Нямахме проблеми. Молитвите и службите не се ограничаваха. Да даде Господ да продължим и сега", заяви Лина Ахрас, християнка от Латакия.

"Ислямистките бойци казват, че ще бъдат партньори. Че няма да ни наранят, да ни изгонят от Сирия или да ни карат да носим забрадки. Християнството е нашата религия и начин на живот", заяви и  Ханан Бримо, коятое християнка от Дамаск.

По-рано днес стана ясно, че студентите, учениците и правителствените служители са започнали да се връщат в институциите и университетите в Дамаск. Това се приема като знак за нормализиране на живота в сирийската столица седмица след падането от власт на дългогодишния президент Башар Асад, предаде ДПА, цитирани от БТА.

В сряда беше отменен вечерният час в Дамаск, а Мохамед ал Башир беше назначен за нов министър-председател, който да оглави преходното правителство. Ал Башир е бивш ръководител на правителството в провинция Идлиб в Северозападна Сирия.

Редактор: Весела Веселинова