Градът е на едно от челните места по замърсяване с фини прахови частици

В Сараево въздухът стана толкова мръсен, че на летището отмениха полети. Швейцарската компания IQAir, която мери качеството му в реално време, го определи като „много нездравословен” с рейтинг 225. Това постави босненската столица на трето място сред градовете с най-мръсен въздух в света.

Протест срещу мръсния въздух в Сърбия (ВИДЕО)

Проблемът се обуславя от различни фактори - разположението на града в долина, използването на дърва и въглища за отопление, лошото градско планиране и други. Балканските столици имат лошата слава на градове с мръсен въздух. Данните за 2023-та сочат, че в замърсяването с фини прахови частици на първите 5 места в Европа са Сараево, Скопие, Белград, Атина и Тирана.

Това са градове с различно географско разположение и значителна разлика в броя население. Но лошото градско планиране, старите автомобили и слабо развитото метро, използването на твърдо гориво за отопление и по-рядкото миене на улиците от прах, водят до още по-мръсен въздух, който най-често причинява и здравословни проблеми.

Според Сунчица Ковачевиц излезе ли човек навън, той усеща стягане в носа, гърлото и белите дробове. „Не е нужно да сте експерт, за да разпознаете вредното му въздействие върху здравето”, каза още жителят на Сараево.

По думи на експерта по качеството на въздуха Мурис Спахич,  проблемът в Сараево може да бъде разрешен само чрез постепенно премахване на изкопаемите горива и облекчаването на задръстванията.

„Ужасно е. Задушава ни. Особено хората със сърдечни заболявания. Едва дишам, едва мога да говоря. Това е катастрофа. И никой не прави нищо по въпроса. Наистина не мога да повярвам, че се случва в столицата на Босна и Херцеговина. Правителството не e в състояние да направи нищо за мръсния въздух”, заяви Хайра Субашич, жителка на Сараево.

„Често ходя на планина, което ми помага да съм по-здрава. Не знам обаче колко дълго това може да ме поддържа. Мисля, че е още по-лошо в нашите апартаменти, защото отоплението е включено и изсушава целия въздух, кислорода. Дори не можем да отворим прозореца”, подчерта и друга жителка на столицата на Босна и Херцеговина Нада.

Редактор: Станимира Шикова