Валерий Тодоров, Руслан Трад и Елена Поптодорова обсъдиха атентатите и социалните мрежи

За атентатите от последните дни и влиянието на социалните мрежи в студиото на „Твоят ден” NOVA NEWS разговаряха бившият посланик на България в САЩ Елена Поптодорова и журналистите Валерий Тодоров и Руслан Трад. Американските служби трябва да разберат какво става в обществото, смята тя.

„Извършителят на атентата в САЩ, при който на 1 януари кола се взриви край хотел на спечелилия президентските избори Доналд Тръмп в Лас Вегас, има име и етническа принадлеждност. Той е редовен гражданин на Америка, жител на Тексас, човек с професия, който е интегриран гражданин на САЩ. Очакваме службите да разберат повече за неговите мотиви, за да стане ясно какво се случва в самото общество. Трябва да се изясни защо има такава реакция на гражданите, които са утвърдени там”, каза Елена Поптодорова. Тя допълни, че темата за свободен достъп до оръжие продължава да е актуална от десетилетия в САЩ. 

Автомобил се взриви пред хотел на Доналд Тръмп

„Обърнете внимание на другите факти – той е роден в САЩ и е служил в американската армия”, изтъкна журналистът Валерий Тодоров. "Сигурността започва от конкретна страна. Националната сигурност се превръща в приоритет за всяка държава", поясни бившият директор на БНР.

Журналистът Руслан Трад смята, че търсенето на идеологията на ИДИЛ и на хората, които извършват атентати в нейно име, е двустранно. „Пропагандата на ИДИЛ продължава да е много успешна. Профилът на нападателя в Ню Орлиънс е изключително рядък – той има медал срещу войната с тероризма. ИДИЛ продължава да е изключително активна, търси симпатизанти по цял свят. Групировката така и не си отиде, в Африка контролира територия, колкото Белгия и Нидерландия – активен контрол с данъци. Това предоставяне на територия даде възможност на организацията да прехвърли своите структури”, каза журналистът. „Ние сме в състояние на много сериозен проблем със сигурността и той е в ущърб на западните интереси”, допълни Трад. Относно TikTok той обясни, че България е една от основните държави за пропаганда в платформата в глобален мащаб – ние сме на четвърто място в света.

Жертви и близо 70 ранени, след като кола се вряза в хора на коледен базар в Германия (ВИДЕО+СНИМКИ)

Елена Поптодорова смята, че социалните мрежи ще бъдат не просто новото оръжие, те ще заместят липсващия капацитет в твърдата сила. „Русия не може да води всички войни или по-скоро цялата амбиция да държи влияние и територии извън бившия Съветски съюз. Оттам нататък влизаме в територията на хибридната война. Ще се изместваме все повече на това бойно поле – хибридното”, каза тя.

Според Валерий Тодоров меката сила е в социалните мрежи. „Разделихме света на „черно и бяло” покрай пандемията”, допълни той. 

TikTok звезда: Как кандидатът за президент в Румъния Джорджеску спечели първия тур

Редактор: Весела Веселинова