Традицията е градски и изключително модерен начин на общуване от края на 19 век

Историята на коледните картички в България започва още през 1885 година. Интересен факт е, че първоначално коледните картички намират най-широко разпространение в крайдунавските градове - Русе, Лом и Видин. Причината е географската и културна близост с Виена по река Дунав, откъдето идва и самата мода за размяна на поздравителни картички.

Първите поздравителни картички в България пристигат в Русе. Това се случва в началото на 20 век като картичките са пътували с параход, изпратени от хора живеещи в Западна Европа до техни приятели, близки или родственици в града. По онова време не е имало голям избор на сюжети, така че не малка част от картичките, които съдържат поздравления за празниците са със съвсем различен от сегашния празничен сюжет.

Традицията за изпращане на поздравителни картички е градски и изключително модерен начин на общуване от края на 19 век. Тогава в България се появяват и първите поздравителни образци за Коледните празници. „Сюжетите като цяло идват от Западна Европа, защото там започват първо да се поздравяват и да обменят такъв тип информация, да имаш красива гледка със зимен пейзаж, за да поздравиш своите роднини. Много често такъв тип картички илюстрират какво се прави на празника, затова виждаме коледни елхи украсени вътре в дома, така като е било в богаташките къщи, както е било в царските, кралските дворове от там,откъдето всички вземат пример“, обясни директорът на Историческия музей в Русе проф. Николай Ненов.

За какво мечтаят децата, израснали без родителска грижа

Невиждан бум на поздравителни картички регистрират изследователите по времето на войните. Когато семействата са разделени и хората си липсват. Затова често в празничните картички сюжетите са войнишки. „От войната, какво ли не пишат от фронта войниците до семействата си, не е коледно новогодишна, но мислят за дома“, посочва той.

Няма данни кога е пристигнала първата поздравителна картичка в България. Но тези, свързани със зимните празници са от началото на 20 век, казват изследователите. „Първите картички, като тези поздрави за Коледа, които са извезани, са направени са на ръка. Голяма част то тях са уникати, не са серийни, не са печатани на машина, в случая се вижда приноса на някоя домакиня на някой кръжец, където могат да правят такива неща“, казва проф. Николай Ненов.

Русе, като врата към Европа, е градът, в който хората първи у нас започват да получават картички за празниците. Множеството контакти със Западна Европа носят новите модели за празнични декорации и поздрави. А голяма част от картичките днес са в частни колекции. „Това е нормално, така е по целия свят. Но всъщност това е едно общо богатство. И преди е имало случаи, когато колекционери издават в каталози своите пощенски картички“, допълва професорът.

Жители на Хисаря подаряват Коледа на тези, които нямат възможност да посрещнат празника

Колекционерът Йовчо Стоянов решил да издаде календар за 2025 година със стари градски сюжети от негови картички. Подарява и реплика на 100-годишна картичка от колекцията си. „Тези картички всички, които предлагаме, аз ги притежавам физически оригинали. Имам коледни и новогодишни около двадесет и няколко картички от този период - след освобождението 1890 г. до към 1920-30 година, дотогава е интересен тези тип картички“, споделя колекционерът от сдружение „Русчук”.

Във време без познатите ни технологии, поздравителната картичка бил единственият начин за общуване и дори за изпращане на романтичен поздрав към скъпи хора.