МФ подчерта, че 0.1 пункта не достигат на страната ни да покрие критерия за ценова стабилност

Управляващи и опозиция си отправиха взаимни обвинения за това кой е отговорен България да е извън еврозоната. Спорът тръгна от декларация на ПП-ДБ, че приемането на еврото не е приоритет на новите управляващи. Финансовото ведомство в четвъртък подчерта, че 0.1 пункта не достигат на страната ни да покрие критерия за ценова стабилност.

От ПП-ДБ видяха користен мотив в бавенето на присъединяването ни. „Не изключваме огромната причина някой да има кеш някъде, който не може да реализира бързо в евро и заради това да се иска поредно отлагане”, каза депутатът Ивайло Мирчев.

Борисов: През февруари ще искаме конвергентен доклад за влизане в еврозоната

България ще влезе в еврозоната, а правителството ще иска конвергентен доклад още февруари, увериха управляващите. „Това е политическо решение и стратегически важно за България”, отбеляза лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. По думите му, ако страната ни не въведе единната валута, ГЕРБ-СДС няма да има място в коалицията. „Тези, които с ритник затваряха вратата сега говорят лъжи и манипулации”, твърди Борисов.

Че България трябва да бъде част от еврозоната е позицията и на „ДПС-Ново начало”. Според лидера на формацията Делян Пеевски еврото трябва да бъде въведено веднага. „Задължително трябва да се поиска конвергентен доклад за членството в еврозоната. Това е най-важното за България. Ако правителството и министърката на финансите се провалят в това, няма за какво да седят в тази сграда”, категорично заяви той.

Напрежението ескалира и в пленарната зала. „Първото действие на това правителство беше да саботират еврозоната. От ГЕРБ-СДС не искат да си признаят, че изтъргуваха един от ключовите приоритети за България”, каза Мартин Димитров от ПП-ДБ. „Три години тази зала е в ситуация на хипноза. Вие бяхте хипнотизирани. Три години гласувате пагубните бюджети на Асен Василев, Мартине”, отговори от своя страна Делян Добрев от ГЕРБ-СДС.

ПП-ДБ обвини кабинета в „масиран саботаж” на еврозоната

Василев на свой ред отрече обвиненията и посочи, че бюджетите му са били консервативни, което гарантирало покриване на условията за еврозоната от догодина. „Януари месец, традиционно, през всички тези уж ужасни години на прекомерни харчове, е завършвал на 400 милиона и повече излишък. Всичко това е една артилерийска подготовка, за да се вкара държавата в бюджетите на постната пица и да останат пари за крадене”, твърди бившият финансов министър.

Макар и в опозиция, от „Възраждане” приветстваха решението. „Фетишът „еврозона” уврежда здравето и отнема животи, убива хора”, каза лидерът на „Възраждане” Костадин Костадинов.

И според ИТН и МЕЧ България не е готова за въвеждането на единната валута. „Бюджетният ни дефицит е държан на 3% със счетоводни врътки, а не с реални разходи”, отбеляза Тошко Йорданов.

„Щом не отговаряме на изискванията няма да членуваме в еврозоната, когато сме готови - ще членуваме в еврозона”, добави лидерът на МЕЧ Радостин Василев.