Преди това Тръмп заплаши с мита и визови ограничения латиноамериканската страна

САЩ и Колумбия се споразумяха, след като бяха на ръба на търговска война. От Белия дом съобщиха, че южноамериканската страна се е съгласила да приеме военни самолети, превозващи депортирани мигранти и Вашингтон няма да налага санкции.

САЩ разпореди мита и визови ограничения срещу Колумбия

„Правителството на Колумбия се съгласи с всички условия на президента Тръмп, включително  приемане на всички незаконни чужденци от Колумбия, върнати от САЩ, без ограничения или забавяне“, се казва в съобщението.

Проектите на заповеди, налагащи мита и санкции на Колумбия, ще бъдат „държани в резерв и няма да бъдат подписани, освен ако Колумбия не спази това споразумение“, се добавя в него.

„Преодоляхме безизходицата. Ако се наложи, правителството на Колумбия ще мобилизира и президентския самолет, за да улесни връщането на депортираните ни сънародници", обясни колумбийският външен министър Луис Гилберто Мурильо.

Отложените проектомерки на Вашингтон включват налагане на 25% мита върху всички колумбийски стоки, идващи в САЩ; забрана за пътуване и отнемане на визи на служители на колумбийското правителство; спешни банкови и финансови санкции; засилени гранични проверки срещу колумбийски граждани и товари. Kолумбийският президент Густаво Петро пък обяви 25% мита върху вноса от САЩ като ответна реакция.

Преди обявяването на споразумението за полетите, говорител на Държавния департамент каза, че САЩ са спрели обработката на визи в посолството на САЩ в Богота.

Колумбия е третият по големина търговски партньор на САЩ в Латинска Америка. САЩ пък са най-големият търговски партньор на южноамериканската страна, до голяма степен благодарение на споразумението за свободна търговия от 2006 г., което генерира 33,8 млрд. долара двупосочна търговия през 2023 г. 

"Колумбия не е най-големият търговски партньор на Съединените щати. Разбира се, Вашингтон може да наложи за кратко мита на вносните стоки и това ще бъде унищожително за страната. Така че това е начин да се окаже натиск върху държавата. И е знак към други държави - най-вече към Мексико, където той иска да наложи мерки, свързани с миграцията", посочи Гуадалупе Кореа - Кабрера.

Редактор: Цветина Петкова