Д-р Кушлев e главен изследовател в Лабораторията за дигитално здраве и щастие към университета „Джорджтаун” във Вашингтон

Често го наричат професор по щастие. Д-р Костадин Кушлев e главен изследовател в Лабораторията за дигитално здраве и щастие към университета „Джорджтаун” във Вашингтон, където изучава факторите, влияещи на човешкото благополучие.

Той споделя, че в лабораторията реално провеждат „експерименти с хора”. „Сега провеждаме едно проучване, където караме хората да променят начина, по който ползват телефоните си, но експерименталното идва от това, че караме една група от хора да не ползва телефона си точно преди да си легнат, а друга част от хората не ползват телефона си точно след като станат сутринта. Това ни позволява да сравним тези две групи и да видим кое повлиява повече на щастието”, разказва той.

Докато това проучване продължава и резултатите тепърва предстоят, д-р Кушлев вече има в биографията си изследвания, които допринасят за по-задълбоченото разбиране на щастието.

„Едно от най-ранните ми проучвания, което „New York Times” ме покани да напиша за него, беше върху имейлите и стреса. Проучването беше следният експеримент - една седмица хората си проверяваха имейла нормално, а през другата ги ги помолихме да се опитат да го проверяват само три пъти дневно. Открихме, че когато хората проверяват имейла само няколко пъти на ден, те бяха по-малко стресирани, което всъщност не е учудващо”, разказва още д-р Кушлев.

Има ли формула за щастието - разказва проф. Орлин Тодоров

Той споделя, че въпреки усиления си труд в областта, все още не може да даде точна дефиниция на щастието заради неговия субективен характер. Това, което той и екипът му правят обаче е да използват друго понятие – субективно благосъстояние. „То се състои три основни неща – първо, колко сме доволни от живота си като цяло, второ, колко позитивни емоции изпитваме на всекидневна основа и от другата страна – колко негативни емоции изпитваме”, обяснява той.

България е на 81-во място в класацията на ООН за най-щастливи страни за 2024 г. И на последно в Европейския съюз. Според професора по щастие съществува тясна връзка между субективното благосъстояние на личността и политическата среда в обществото, в което тя живее.

„Когато политическата ситуация е такава, че имаме чувството, че нещата не вървят на добре, тогава и нашето субективно състояние може да бъде по-ниско. България от доста време води класациите по ниско щастие … хората просто не вярват, че бъдещето ще е по-добро от сегашното и това може да повлиява на нашата удовлетвореност от живота”, споделя още той.

Социолог: През 2024 г. българите са били щастливи в личен план и негативно настроени за случващото се в страната

В едно от изследванията си той анализира популярна хипотеза, според която щастливите хора може би са прекалено доволни, за да се ангажират с важни обществени теми. Неговите публикации обаче показват обратното – щастливите хора са по-склонни да се включват в социални, политически и екологични инициативи, като това се потвърждава от няколко мащабни проучвания. Затова въпреки, че живее далеч от България, д-р Кушлев иска да допринесе за увеличаване на нивата на щастието у нас и съветва:

„Бих казал, че едни от най-важните неща за щастието - „тайната на щастието”, e това да имаме социални контакти. Така че бих препоръчал на хората да инвестират време в другите и в социалния си живот”, казва още докторът.

Важно е социалните контакти да се осъществяват лично, а не чрез посредничеството на технологии.

„Да говорим с човек без посредничеството на екран е по-добре за нашето щастие. Бих препоръчал на хората да не прекарват толкова време в социалните мрежи, защото знаем, че това не ни прави щастливи. Кара ни да се сравняваме с другите, а и виждаме най-различни негативни неща – някои верни, други нетолкова. Това наистина може да повлияе неблагоприятно за щастието”, споделя още той.

Скорошно проучване на д-р Кушлев разкрива, че хората, които активно допринасят за благополучието на другите и обществото, изпитват по-високи нива на щастие. „Оказва се, че фокусирането не върху собственото си щастие, а върху щастието на другите, е начинът, по който ние можем да постигнем щастие без да се стремим към него”, казва той. И допълва, че „щастливите хора – тези, които изпитват повече позитивни емоции, са точно тези хора, които също изпитват повече смисъл от живота си”.

Според младия мъж хората в Америка изглеждат по-щастливи, но самият той изпитва по-високи нива на „субективно благосъстояние”, когато се завръща в България.

„Международните проучвания по щастие са обикновено от 1 до 10 – 1 – напълно нещастен и недоволен от живота си до 10 – много щастлив. Бих казал, че аз варирам между 7 и 8 някъде. В България достигам и до 9, 10.

„Всеки път, когато се връщам в България, съм много щастлив поради причините, които допринасят за щастието на всеки”, казва още той. И допълва, че приятелите, семейството му е в България и че има много социални контакти, които го зареждат. Той подчертава, че когато е в страната си е много по-ентусиазиран да прави своите проучвания.

В хода на разговора д-р Кушлев разкрива подробности за най-новия си проект, насочен към младежи на възраст между 10 и 14 години, които за първи път получават мобилен телефон. Разказва, че половината от младите разполагат изцяло със своя телефон, а другите имат забрана за достъп до социалните мрежи. Така учените ще сравнят двете групи и как се е отразило решението върху тяхното благосъстояние.

А на въпроса какво прави един професор по щастие, когато е нещастен, д-р Кушлев отговаря така: „Когато съм нещастен, гледам да се грижа за себе си. Знам, че първото нещо, което трябва да направя е това, което ми носи удоволствие – да отида в България, на ваканция или пък просто да се поразходя навън на слънце. Медитацията е добро средство, спортуването също. Това са неща, които могат да повлияят веднага на това как се чувстваме.  И ни дават сили да се занимаваме с повече неща, които могат да допринесат за нашето щастие.

В крайна сметка, рецепта за щастието все още не е открита, но едно нещо е научно доказано – щастливите хора не само се чувстват по-добре, но и правят света около себе си по-добро място.

Целия разговор гледайте във видеото.