Мария Петрова обясни каква е практиката за настаняване в лечебно заведение

За да бъде лекуван човек с психично заболяване, той трябва да даде съгласие. А ако не може да вземе решение за себе си или не може да даде съгласие, се минава през съдебна процедура. Когато пред съда се постави въпросът някой да бъде принудително лекуван, времето за отговор е твърде дълго. Практиката в света е да има съдилища, които да могат да дават отговор в рамките на едно денонощие. Това каза бившият директор на „Пирогов” доц. д-р Спас Спасков в ефира на „Твоят ден” по NOVA NEWS.

Защо се стига до поредица от инциденти с психично болни?

Адвокатът по медицинско право Мария Петрова коментира, че в България няма спешна психиатрия, което е сериозен проблем. „Много често центровете за Спешна помощ отказват да отидат с линейка на място, където има инцидент”, подчерта тя.

По думите ѝ съдебните дела за задължително лечение се гледат в рамките на седем дни от постъпването в съда. „Друг е въпросът, че до момента, в който влезе в съда, има забавяне на останалите институции. Първо, невинаги близките сезират прокуратурата достатъчно бързо с подобно искане. Такова могат да направят и социалните служби, и служителите в общините. Но заради разпокъсаната колаборация между държавните служби - това не се случва. Второ, няма как за 24 часа да се вземе решение дали да лекуваме задължително някого. Той трябва първо да бъде прегледан, да се направи съдебно-психиатрична експертиза за необходимостта да заместим неговата воля”, обясни още Петрова.

Тя обясни, че лекарите могат по закон да задържат някого за 24 часа, да дадат медикаменти,  но ако няма институция или психиатрия, която да задейства процедурата, няма как човек да бъде настанен в болница.

С нож в ръка: Задържаха буйстваща психично болна жена в клиника във Велико Търново

Петрова каза, че в психиатриите има много малко персонал, липсва колаборация между социални служби, МВР и лекари и всичко това води до сериозни рискове за живота на човек.

Доц. Спасков посочи, че трябва да направим така, че обществото да приеме хората с психични проблеми. Той също подчерта, че липсва връзката между психиатричната болница и извънболничната психиатрична помощ.

Целия разговор гледайте във видеото.

Редактор: Цветина Петрова