Кадър/Видео:"Ройтерс"
Това се случва за втори път от над 40 години
Необичайно топлото време в Испания предизвика необичайно явление. Бадемовите дръвчета в североизточната част на страната цъфнаха няколко седмици по-рано. Първите нежни цветове се появиха в края на януари, което е с около 18 дни по-рано от нормалното, посочват местните власти.
Популярните японски вишни във Вашингтон цъфнаха (ВИДЕО)
Според експерти това се дължи на измененията на климата, които влияят върху биологичния часовник на дърветата. „Глобалното затопляне оказва влияние върху процеса на цъфтене. През последните няколко десетилетия имахме продължителни периоди на зими с екстремни студове и мъгла, които бяха заменени със зими, през които се отчитат пролетни температури”, обясняват учените.
Това е вторият най-ранен цъфтеж на бадемовите дървета, откакто се води подобна статистика от 1981 година. Абсолютният рекорд е отчетен на 8 януари 1993 година.
Редактор: Станимира Шикова