Д-р Тихомир Мустаков - за симптомите и специфичните реакции

Какво е алергията, какви са симптомите и специфичните реакции на организма? Отговори на тези въпроси дава алергологът д-р Тихомир Мустаков.

Д-р Мустаков, да започнем от първия въпрос, който би задал един родител: "Как да разбера, че детето ми има алергия?".

Обикновено става дума за повтарящи се симптоми - обриви, кашлица, хрема. Най-често без връзка с инфекции като температура и зачервено гърло. При такава повтаряемост това нещо може да насочи към наличие на алергия. А дали е така, се изследва като се правят кожни проби с алергени или серумни тестове с различни антитела. 

Каква е най-честата симптоматика на алергията?

Това са сърбящи обриви, водниста хрема, сърбеж и дразнене в носа и очите, спастична кашлица и свирене в гърдите при алергична астма.

Появата на алергия свързана ли е с начина на живот и поведението на човека?

Не. Обикновено се предполага, че хората, които живеят в градска среда с повече синтетика, са по-предразположени към алергиччни реакции, но това е процентно, а не абсолютно. 

На какво трябва да обръщат внимание родителите?

Това, което е важно при захранването на децата, особено когато се включват екзотични храни, е да бъдат под наблюдение поне два часа и да не се слагат да спят след хранене. Важно е да се хване евентуална реакция, защото това ще доведе до по-бързо лечение, ако се наложи. 

Родителите на починалото в зъболекарски кабинет дете са се консултирали с анестезиолог

Препоръчително ли е да се правят профилактично тестове за алергии?

Това не е практика, защото има голям процент асимптомна сенсабилизация - наличие на антитела и положителни кожни проби при хора, които нямат абсолютно никакви оплаквания. Скринингови методи при алергията не са практически приложими. Обикновено изследванията за алергия се правят, за да се търсят вече проявени симптоми. Също така, ако детето има алергични родители или брат/сестра, е полезно да се направи такъв тест на някакъв етап, особено при подозрения за вече развиваща се алергия. 

Какво се прави, когато се прояви алергия по време на някаква манипулация или подлагане на анестезия?

Винаги при извършване на манипулации трябва да има готовност за алергична реакция. Дори при предварителни тестове и подготовка с медикаменти, остава процент риск от алергична реакция по време на самата манипулация или приложение на медикамент. Така че - редно е да има готовност за овладяване на такава реакция.

Доколко точни са резултатите от тестовете за алергии?

Точността е различна при различните видове алергени. Най-висока информативна стойност имат към дихателните алергени, особено към полени, домашен прах, епидермални животински алергени, пчели и оси. По-слаба информативност имат към хранителните алергени и най-слаба - към медикаментите.  

Редактор: Емил Йорданов