Какво е значението му за местната култура

Държавният глава на САЩ Доналд Тръмп пристигна на визита в Саудитска Арабия. Слизайки от президентския самолет Air Force One, той стъпи върху лилав, а не върху червен килим, какъвто обичайно бива разпъван при посрещането на официални лица в различните точки на света.

За първото посещение на Тръмп в региона на Персийския залив през втория му мандат, най-голямата по територия държава на Арабския полуостров разстла килим, достоен за значимостта на височайшата визита. Защо обаче не беше избран стандартният червен килим?

В продължение на години червеният килим в страната е бил символ на блясък, кралски особи и власт. Но през 2021 г. Саудитска Арабия обяви, че ще избягва червеното при посещения на високопоставени лица.

Защо Саудитска Арабия използва лилаво?

Червеното и лилавото отдавна са цветовете, свързани със знатните особи в кралството, защото багрилата за тези ярки цветове са най-скъпите. Следователно това е най-видният начин да се изрази възхищението към гостите.

Лилавото първоначално е било извличано от черупка на морски охлюв, открита край бреговете на днешен Ливан. Този цвят има и специфична роля във фолклора на Саудитска Арабия. Министерството на културата свързва промяната в церемониалната процедура и с виолетови цветя, които в момента цъфтят в региона на Асир.

„Светлолилавите килими са в цвета на пустините и платата на кралството през пролетта“, съобщи Саудитската информационна агенция, визирайки цветовете на лавандулата, германия, босилека и дърветата жакаранда. Именно те цъфтят в столицата на Асир - Абха, обагряйки града в лилаво.

Саудитска Арабия развива туристическата си индустрия и се стреми да популяризира именно Асир, с нейния планински климат и племенни практики като носенето на флорални корони.

Какво представлява дизайнът на изкуството саду?

Лилавите килими на Саудитска Арабия се отличават с геометричен дизайн, който е свързан с изкуството на тъкане саду - традиционна бедуинска практика, вписана в списъка за нематериално наследство на ЮНЕСКО.

Той е обявен за национална традиция в Саудитска Арабия и Кувейт, въпреки че се използва широко в целия Персийски залив, включително в ОАЕ.

Саду обикновено се изработва от вълна от овце и кози, както и от козина от камили, с модел от геометрични фигури, който се простира на ивици по плата. Цветовете най-често са червено, кафяво и черно, а мотивите са широко използвани за декориране на възглавници, които се произвеждат в целия регион.

В традиционното саду червената боя идва от корена на бръшлян, който расте в Азия и Средиземноморието. За разлика от това, червеното, използвано в европейските килими, особено през 17-ти и 18-ти век, идва от кохинилната щитовидна жълъдка, която живее в Южна Америка и е била високо ценена стока, преди да бъдат разработени синтетичните багрила.

Снимки: БТА/АП

Защо червеният килим е важен?

В началото на 19-и век червеният килим вече се е свързвал с VIP пристигания в САЩ и Европа.

Когато тогавашният президент на САЩ Джеймс Монро посещава Южна Каролина през 1821 г., в Джорджтаун му разстилат червен килим, а пътници от някои вагони от висшата класа слизат в Ню Йорк на червени килими в началото на века.

През 20-те години на миналия век тенденцията се премества в Холивуд. Египетският народен театър разстила червен килим за премиерата на „Робин Худ“ с участието на Дъглас Феърбанкс през 1922 г., а през 1961 г. наградите „Оскар“ започват да използват червен килим, за да приветстват поканените на церемонията.

Червеният килим сега е синоним на пищност, мода и култура.

Редактор: Цветина Петкова