Никога не е имало и няма как да има теч на информация, категорични са от МОН

И тази година стотици „дилъри на знание” предлагат предварително отговорите на матурите. ГДБОП вече работи по няколко сигнала. А екип на NOVA измина целия път в схемата.

Традиционно, седмици преди матурите, хиляди оферти заляха групите на дванайсетокласниците. Решихме да проверим наистина ли може да получим отговорите дни преди самия изпит. Тази година обаче схемата работи по нов начин - без телефонни разговори, само с препоръки от доволни клиенти и парични преводи, през приложения, които трудно се проверяват. Цените са между 250 и 500 лева, а малкото следи във фалшивите профили водят до така наречените мулета, разказват от ГДБОП.

Кои са темите, върху които зрелостниците пишат съчинение и есе на матурата по БЕЛ

Разбираме колко е важно отличното представяне на матурите и сме тук да помогнем. Предлагаме проверени отговори. Медиите се опитват да подронят репутацията ни, за да възпрепятстват разпространението на нашите отговори”, гласи едно от предложенията.

А офертите са подсигурени и с доволни клиенти. „Благодарим ви много за поредна година. Знаехме, че може да се разчита на вас”, казват потребители в отзивите.

Тази година схемите са доста по-различни, цената е скочила драстично, а дилърите на знание са много по-предпазливи. Работят основно през затворени групи и Телеграм канали. Отказват телефонни разговори, за да не бъдат записвани.

Молим всички клиенти за пълна секретност и сериозност, за да няма проблеми както за вас, така и за нас”, гласят съобщенията.

На случаен принцип и с подставени лица се свързваме с три различни профила. Първият се представя за Ивайло Йорданов. Уверява ни, че може да прати отговорите за 100 точки. Твърди, че може да осигури отговорите на изпитите след 7, 10 и 12 клас. Цената е 250 лв., но предлага и промоции. Обещава да предостави "услугата" 2-3 часа преди изпита. Получаваме код, на който да изпратим сумата. След паричния превод, се сдобиваме и с документ, който трябва да изпратим за доказателство.

Докато чакаме деня на матурата и за по-голяма сигурност, опитваме с втори профил - отново на случаен принцип. Цената скача драстично - 500 лева за матура. Тук начинът на плащане е различен - през онлайн банкиране.

При нас цените са такива, защото получавате качество”, казват от там. И обещават отговорите веднага щом, се получат парите.

За по-голяма сигурност опитваме с трети профил. Тук дори не стигаме до привидна сделка, а минути след чата, съобщенията са изтрити.

Свързваме се и с ГДБОП.

Става въпрос за измамници. Те разчитат на хора, които са отчаяни и имат нужда от помощ във връзка с матурите. Мамят ги с няколкостотин лева, уж да им изпратят отговорите, но всичко това е измама”, обясни комисар Владимир Димитров, директор "Киберпрестъпност" в ГДБОП.

През последните седмици спецекипите работят по няколко сигнала за измами с матури. Разказват, че изборът на платформата Телеграм не е случаен.

Огромна част от групите изчезват. Те се създават в приложения за криптирана комуникация предвид високата степен на анонимност”, обясни комисар Димитров.

Попитахме и Министерството на образованието кой разполага с изпитните варианти предварително.

Никога не е имало и няма как да има теч на информация. Мерките, които министерството взима, наистина са сериозни. До изпитните варианти имат достъп в определена зала само строго регламентирани лица. Това са двама души”, обясни заместник-министър Емилия Лазарова.

Отговори така и не получихме, а част от профилите бяха изтрити.

По нашето законодателство това е компютърно престъпление и за него се предвиждат от една до шест години затвор”, обясни комисар Димитров.

Тези измами обаче често остават неразкрити заради предпазливостта на търговците и срама на онези, които разчитат да надхитрят системата.