Част от пакета промени влиза в сряда в парламента

„Част от пакета промени, касаещ предимно системата на сигурността и МВР, още утре ще бъдат внесени в деловодството на парламента”, заяви във Велико Търново заместник-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов, предадоха от пресцентъра на партията. 

 

Цветанов увери, че нищо от предвиденото и обещаното преди изборите не е претърпяло промяна. 

 

„Основната цел е да се върне балансиращата роля на президента, което означава, че държавният глава отново ще има правомощията да назначава главния секретар. Освен това ГДБОП ще бъде извадена от ДАНС и върната в МВР като структура с полицейски функции. Предвижда се също така Дирекция „Миграция” да мине от Дирекция „Гранична полиция” към Главна дирекция „Полиция”, тъй като гранична полиция работи само в 30-километровата граница около граничните зони“, обясни Цветанов. 

 

Той добави, че от ГЕРБ искат да върнат „ефективността и противодействието в борбата с организираната престъпност” и да подобрят координацията и връзката с Държавната агенция за бежанците, свързана с миграционния поток.

 

Цветанов посочи, че повечето политици, които са работили в страната от началото на прехода, са „за” връщането на балансиращата роля на президента в системата, което е допълнителна гаранция, че в сектора няма да се повторят грешките от миналата година. 

 

„Когато се сформира едно парламентарно мнозинство, то може да си променя законите, както му е удобно. В тази ситуация, когато президентът е от друга политическа формация, ти можеш да го изолираш и по този начин показваш един неподходящ за една демократична европейска държава манталитет”, заяви още Цветанов. Той се надява, че промените ще се случат до края на годината.


Добави ни в предпочитани източници в Google
tracking tracking tracking tracking tracking tracking tracking