Български и френски агенти обискираха грешно жилище
На 21 април в 7 сутринта в столичния квартал "Света Троица" неочаквани гости будят семейство Христови. Европейските специализирани служби и френски разследващи органи, както и полицаи от ГДБОП. Със заповед за обиск от нашата Апелативна специализирана прокуратура. Смятат, че Мартин Христов е свързан с организизирана престъпна група, източила множество кредитни карти чрез скиминг устройства.
Той има малък телевизионен кабелен канал. Обискиращите изземват цялата му техника за анализ. Живее на квартира в двустаен апартамент с жена си и сина си. По време на обиска малкият му син е в съседната стая. Сега детето се налага да посещава психолог.
Следва полицейски ескорт и 5-часов разпит.
"С включен буркан ме прекараха през цяла София. За капак на всичко снощи дойде хазяинът ми, тук вече седма година не е имало никакъв проблем и ни каза, че имаме два месеца да се изнесем", разказа Мартин.
Как френските разследващи решават, че той има нещо общо с хората, които източват кредитни карти? Обясняват му, че от неговия интернет IP-адрес веднъж е комуникирано с престъпниците. Попитахме IT-специалист възможно ли е да е станало без Мартин да подозира.
"Ако рутерът у дома не е добре защитен, от съседния апартамент или от улицата някой може да влезе в него или да използва интернета, който той предоставя. И ако той комуникира, както е случаят с престъпна група, в крайна сметка излиза така, че ние сме комуникирали с нея, тъй като този човек той си заминава, а следата остава към нашето IP, което е закотвено за нас", обяснява Иво Мирчев, IT-специалист.
Междувременно върнали техниката на Мартин. С леки повреди, но без протокол за тях. Сега остава семейството му да си намери нова квартира, защото в този квартал го познават като престъпник.
От прокуратурата твърдят, че грешка няма. Те обясниха, че окръжният съд във френския град Прива е посочил в искането си не само IP адресa на Мартин, но и името му. Това е една от причините на претърсването и изземването в жилището му да присъстват представители на френското правосъдие, без да участват пряко в процесуално-следствените действия.
„Българските съдебни органи са си свършили работата перфектно, по закон и съобразно международните договорености за правна помощ”, подчертаха от прокуратурата. Неточно в репортажа се твърди, че по случая са работили Апелативна специализирана прокуратура и Апелативният специализиран наказателен съд, въпреки че на Нова бе предоставена информация за съдебната поръчка на 24 април 2015 година, коментираха те.
“Лицето, чийто компютър е бил временно иззет при изпълнението на съдебната поръчка, не е сред двамата разследвани във Франция българи, срещу него до момента няма повдигнато обвинение”, уточниха те.
В действителност още през януари тази година от съда в Прива пращат молба за правна помощ до българската прокуратура. От Франция искат съдействие за водено разследване срещу организирана престъпна група с участието на двама български граждани, създадена с цел скиминг престъпления, в т.ч. притежание на вещи и инструменти за подправяне на банкови карти.
По същото дело френските съдебни власти изискват на територията на България да бъдат идентифицирани и разпитани лицата, ползващи конкретни IP адреси, установяване на местонахождението на тези адреси и извършване на претърсвания и изземвания с цел събиране на доказателства по делото.
Репортер: Йоана Иванова