Снимки: БГНЕС
Очаква се събитието да бъде посетено от около 7000 гости от страната и чужбина
Балът във Виенската опера, върхът на балния сезон в Австрия, е бляскаво събитие в австрийския обществен живот. В четвъртъка на страстната седмица преди Великденските пости операта се превръща в най-красивата бална зала и очаква около 7000 гости от страната и от чужбина.
Почетен гост на бала е австрийският президент, сред гостите са членовете на австрийското правителство, представители на бизнеса и хора на изкуството, информира БТА.
Тази година балът бележи 60-годишен юбилей, но всъщност историята на това бляскаво светско събитие е много по-стара. Първите бални тържества са били организирани след завършване на Виенския конгрес (1814-1815) по подобие на легендарните празненства, с които това политическо събитие остава в историята.
През 20-те и 30-те години на XIX век на различни места в града се организират бални тържества. Но хора на изкуството, които живеят по онова време в имперската столица, предпочитат празненства в по-изискани салони и не след дълго залите на двореца Хофбург отварят врати за бални тържества.
Революционната 1848 г. прекъсва станалата вече бална традиция за няколко години, след което виенчани отново се втурват в организиране на бални тържества. През 1862 година оперният театър на река Вин, където Бетовен поставя премиерата на своя "Фиделио", получава кралската благословия да организира балове по подобие на прочутите по онова време балове в Парижката опера.
През 1869 г. след откриване на новопостроената Виенска опера, позната до днес като една от най-известните световни оперни сцени, император Франц Йосиф отказва да даде разрешение за организиране на танцови тържества в новата сграда. Затова през 1869 г. първият "Бал в операта" е организиран в също новата и прекрасна сграда на "Дружеството на приятелите на музиката", която цял свят познава от новогодишните концерти на първи януари, предавани по телевизиите на петте континента. Следващата година императорът склонява да позволи организиране на "соаре" във Виенската опера.
След свалянето на монархията през 1918 г. младата република учудващо бързо харесва имперските празници. Още през януари 1921 г. балната традиция продължава, а през 1935 г. е организиран балът във Виенската опера. Последният бал е организиран през 1939 г. в навечерието на Втората световна война по заповед на правителството на Райха.
След края на войната и напускането на руските войски през октомври 1955 г., още през ноември тържествено е открита реставрираната след бомбардировките Виенска опера. На 9 февруари 1956 г. прекрасната сграда отваря врати за първия бал на Втората австрийска република.
Днес, почти на същия ден, 60 години по-късно, австрийската опера ще отвори врати за своите гости. На това елегантно събитие дамите са в дълги вечерни тоалети, мъжете - във фрак. Етикетът изисква дамите да носят балните си обувки на бос крак, а господата да бъдат с джобни, а не с ръчни часовници. Проява на лош вкус е да се разговаря по мобилен телефон или да се правят "селфита".