Снимка: ЕПА/БГНЕС
Било е запорирано и имущество за половин милиард евро
Над 1250 обвиняеми от високите и средните етажи на властта бяха изпратени на съд в Румъния миналата година. В сравнение с 2013 г. на съд бяха изпратени пет пъти повече министри и народни представители: един премиер, петима министри, 16 депутати и петима сенатори. Това е най-големият брой висши държавни служители, разследвани от Националната дирекция за борба с корупцията в рамките на една година, заяви днес главният прокурор на Националната дирекция за борба с корупцията (НДБК) в Румъния Лаура Кодруца Кьовеши. Тя представи отчет за дейността на прокуратурата за миналата година, предаде Аджерпрес, цитирана от БТА.
Бил е наложен запор на имущество за около половин милиард евро, а по различни дела съдът е постановил връщане на 220 милиона евро на държавата. "Това са най-впечатляващите данни от създаването на антикорупционната прокуратура", заяви главният прокурор. И добави, че през 2015 г. в Румъния са били изпратени на съд по обвинения в корупция пет пъти повече министри и народни представители в сравнение с 2013 г.
По думите на Кьовеши близо 500 души на ръководни длъжности са били изпратени на съд, което е увеличение от 30 процента спрямо миналата година. Съдебната дейност на прокуратурата е била реализирана от 33 прокурори, които са имали над 14 700 участия в съдебни заседания. Процентът на оправдателните присъди е паднал на 7,63 на сто, което по думите на Кьовеши доказва обективния характер и професионализма в делата, по които е работила прокуратурата. Над 970 обвиняеми са получили окончателни присъди.
Продължителността на съдебните процеси е намаляла, отбеляза Кьовеши и допълни, че решените окончателно съдебни случаи за по-малко от година са нараснали с над 60 процента. Главният прокурор на НДБК обърна внимание, че е важно окончателните съдебни решения да бъдат спазвани и изпълнявани като гаранция на правовата държава. В делата, внесени в съда през 2015 г., общата сума на парите, дадени като подкупи, е възлязла на 431 милиона евро, отбеляза Кьовеши и каза, че тази сума може да бъде сравнена с бюджета за съфинансиране на програмата за автомагистрали за 2016 г., 2017 г. и 2018 г.
Главният прокурор заяви, че има държавни институции, в които корупцията се увеличава всяка година. По думите й трикратно се е увеличил броят на изпратени на съд лица, които управляват фондове от държавния бюджет. Кьовеши каза, че миналата година на съд са били изпратени над 100 кметове и председатели на окръжни съвети. На представянето на доклада за дейността на Националната дирекция за борба с корупцията присъстваха президентът, премиерът, висши магистрати и други.