Знаете ли, че...
На днешния коледен ден пуйката заема видно място на много трапези. Преди да стане традиционно блюдо на Коледа във Великобритания, мястото й е било заемано от гъската. Друг популярен продукт на празничната маса е брюкселското зеле.
По случай Коледа британският в. "Сънди експрес" предлага любопитни факти за някои от основните храни на празника:
Пуйка
- Специфичният крякащ звук издават само пуяците.
- Проучване, публикувано през 1997 г., показва, че пуйките предпочитат мъжки екземпляри с по-дълги кожени придатъци на шията.
- Полът на пуйките издават техните изпражнения - тези на мъжките са спираловидни, а на женските - във формата на буквата J.
- Според Бенджамин Франклин пуйките са по-достойни за уважение и по-подходящи за национален символ на САЩ от белоглавия орел, който по думите на държавника е птица с "лош морал".
- Пуйките са внесени във Великобритания през 1526 г. от пътешественика Уилям Стрикланд.
- Всяка година на Коледа във Великобритания се изяждат около 10 милиона пуйки.
Гъска
- Преди пуйките да заемат мястото им, гъските са били традиционното коледно блюдо във Великобритания, по-специално сред бедните.
- Единственият филм, отличен с "Оскар", който съдържа производно на "гъска" в заглавието, е комедията "Татко Гъсок" (1964) с Кари Грант и Лесли Карон.
- Ако "отърват" трапезата, гъските могат да доживеят до 25 години.
Брюкселско зеле
- Брюкселското зеле се отглежда в Белгия от 13-и век, откъдето идва и наименованието му, въпреки че зеленчукът е бил познат и на древните римляни.
- Древните китайци са препоръчвали брюкселско зеле като лек за стомашни проблеми.
- Рекордът за най-много изядени "зелчета" за една минута - 31 с помощта на коктейлна клечка, е поставен през 2008 г. от Линус Урбанек (Швеция).
- Първенец по консумация на брюкселско зеле на глава от населението е Великобритания.
- Причината много хора да не "долюбват" брюкселското зеле е специфичният му вкус, който се дължи на гена TAS2R38.
- Насажденията с брюкселско зеле във Великобритания се равняват на площта на над 3200 футболни игрища.
- През 2014 г. британецът Стюарт Кетъл изкачва връх Сноудън, бутайки брюкселско зеле с носа си за благотворителна кауза. Начинанието му продължава четири дни и 22 часа. За това време Кетъл използва 20 "зелчета".