Те подписаха нов Римски договор
Лидерите на Европа са в Рим за тържествено отбелязване на 60-годишнината от началото на процеса, създал Европейския съюз.
Общата декларация за бъдещето на Европейския съюз, приета от лидерите на 27-те страни членки на ЕС на юбилейната им среща в Рим днес, слага началото на промени в Съюза в атмосфера на засилващ се оптимизъм, каза председателят на Европейската комисия Жан-Клон Юнкер на пресконференция за резултатите от срещата в италианската столица, предаде Асошиейтед прес.
Римската декларация, подписана от европейските лидери, закрепва принципа на ЕС на различни скорости, в който някои страни могат да вървят напред, а други - да останат настрани по специфични въпроси, отбелязва АП.
"С още повече единство и солидарност помежду ни и със спазване на общите правила ще направим Европейския съюз по-силен и по-устойчив. Единството е необходимост, но то е и нашият свободен избор. Поотделно бихме били изхвърлени встрани от глобалната динамика. Да бъдем заедно е най-добрият начин да влияем на тази динамика и да отстояваме нашите общи интереси и ценности. Ще действаме заедно, ако е необходимо с различни темпове и интензивност, но ще се движим в една и съща посока, както сме правили преди, в съответствие с Договорите и като държим вратата отворена за онези, които желаят да се присъединят на по-късен етап. Съюзът ни е неразделен и неделим", се казва в декларацията.
Лидерите на 27-те определят четири задачи на развитието на общността без Великобритания: безопасна Европа, процъфтяваща и устойчива Европа, социална Европа, по-силна на световната арена Европа.
Официалният документ беше приет като демонстрация на единство. Но има ли усещане за единство?
Великобритания не присъства на тържеството. Както и преди 60 години, когато шест държави подписаха Римските договори, тук, на Капитолийския хълм в Рим. И тогава британците предпочетоха да не участват. А сега, навръх юбилея, те подготвят излизането си от Съюза, което би трябвало да започне само след четири дни.
Официалният документ беше подписан в същата зала в Palazzo dei Conservatori, в която през 1957 година шест държави сложиха началото на Европейския съюз. Около финалният текст имаше спорове, като Полша и Гърция се опитаха да изтъргуват подписите си срещу неща, които искат от Брюксел. Но до споразумение ще се стигне. И демонстрацията на единство ще бъде налице. Единство, за което говореше и папа Франциск, когато прие европейските лидери
Папата отправи и предупреждение - ако Европейският съюз загуби усещането за посока и не работи за справянето на днешните проблеми, може да се разпадне.
Представителят на България на срещата, президента Румен Радев, беше първият, когото папата приветства лично и прие благопожеланията на Франциск към българския народ.
Римският юбилей протича при извънредни мерки за сигурност. Особено след терористичния акт в Лондон преди няколко дни. Очакват се и няколко манифестации в Рим. Както против, така и в подкрепа на Обединена Европа. Това създава допълнителен риск за сблъсъци и безредици.
Репортер: Антоанета Николова
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. Там очакваме и вашите коментари.
Редактор: