Бившият президент на САЩ издъхна на 95-годишна възраст

Почина Джордж Буш-старши, който бе 41-ят президент на САЩ, съобщи в. „Вашингтон пост”.

Бившият президент издъхна на 95-годишна възраст. Съпругата му Барбара Буш почина по-рано тази година. Неговият по-голям син Джордж Буш-младши бе 43-ят президент на САЩ, а другият син бе губернатор на Флорида.

94-годишният Буш е първият американски държавен глава, който се среща с български държавници след промените през 1989-а година у нас.

Той беше начело когато падна Берлинската стена и дойде краят на Студената война. Джордж Хърбърт Уокър Буш – бивш петролен магнат и конгресмен,  шеф на ЦРУ, по           сланик в ООН и вице на Роналд Рейгън.

Като 41-и президент на САЩ той фокисира вниманието си върху външната политика и затвърди ролята на САЩ като световна супер сила.

Джордж Буш-старши беше и първият американски президент, с когото се срещна в Белия дом първият демократично избран български  – Желю Желев – на 28 септември 1990 година.

През март 1992 той се среща и с тогавашния ни министър-председател Филип Димитров.

През август 1990-а Джордж Буш-старши поведе световна коалиция, която да освободи Кувейт от агресията на иракския диктатор Садам Хюсеин в операцията, известна като “Пустинна буря”.

Но въпреки успехите си навън, Буш-старши загуби надпреварата за втори мандат от Бил Клинтън, защото не изпълни едно свое обещание.

„Четете ми по устните – никакви нови данъци”, обеща той на избирателите си.

Но запази уважението на американците.  И адмирациите за голямото и сплотено семейство, начело с Барбара Буш. Те имат шест деца и 17 внука.  Двама от синове му го последваха в политическия живот. Джордж Буш-младши стана 43-ия президент и постигна това, което баща му не успя – втори мандат. Другият му син Джеб беше два пъти губернатор на Флорида.

Като млад пилот Буш е трябвало да катапултира, но отново скочи във въздуха – този път с парашут, за да отбележи 80-ия, 85-ия и 90-ия си рожден ден.

"Усещането е страхотно. На бодрост. Това е послание към всички по целия свят – това, че си стар, не означава, че трябва да стоиш в ъгъла. Излез и направи нещо. Излез и се наслади на живота", каза Буш-старши.

На 94, Джордж Буш-старши е най-дълголетният американски президент. Той запази достойнството и достолепието си до последната минута.

"Не се страхувам от това, което предстои. Нашите проблеми може да са големи, но нашите сърца са по-големи", каза той.

СНИМКИ НА ДЖОРДЖ БУШ-СТАРШИ ВИЖТЕ ТУК

Президентът на САЩ Доналд Тръмп и неговата съпруга Мелания изказаха съболезнованията си

В Twitter бившият президент на САЩ Барак Обама също изказа съболезнованията си. "Америка загуби един патриот в лицето на Джордж Хърбърт Уокър Буш. Докато сърцата ни тъжат, те също са изпълнени с благодарност", написа той.

Бившият президент демократ Бил Клинтън, който победи Буш в изборите през 1992 г., почете "вродената и неподправена почтеност" на някогашния си опонент. "Вечно ще бъда благодарен за приятелството, което създадохме", посочи той. "От момента, когато го срещнах като губернатор. . .бях поразен от добротата му към Челси, от вродената му и неподправена почтеност и от всеотдайността му към Барбара, неговите деца и техните увеличаващи се семейства", отбелязва Клинтън. Малко американци могат - или някога ще могат - да се сравнят със заслугите на президента Буш пред САЩ и радостта, която той всеки ден извличаше от това, допълва Клинтън. 

И бившият президент на СССР Михаил Горбачов поднесе съболезнованията си на семейството на бившия президент на САЩ Джордж Буш-старши и на целия американски народ, предаде Асошиейтед прес. Горбачов, който работеше заедно с Буш за прекратяване на Студената война в края на 80-те и през 90-те години на миналия век, похвали бившия президент за политическите му способности и личния му характер. 

"Това бе време на голяма промяна, изискваща голяма отговорност от всички. Резултатът бе краят на Студената война и на надпреварата в ядреното въоръжаване", заяви Горбачов пред Интерфакс. 

Президентът на Франция Еманюел Макрон отдаде почит на покойния президент на САЩ Джордж Буш-старши като "голям лидер" и "поддръжник на съюза с Европа", предаде АФП. 
"От името на френския народ поднасям съболезнования на американския народ по повод кончината на бившия президент на САЩ Джордж Буш-старши. Той беше голям лидер и непоколебим поддръжник на съюза с Европа. Съчувствам на неговите роднини и близки", написа Макрон в Twitter.

Германия скърби за смъртта на Джордж Буш- старши и с голяма благодарност помни неговата подкрепа за обединението на страната, написа германският президент Франц-Валтер Щайнмайер в съболезнователна телеграма до Белия дом, цитирана от ТАСС. "В негово лице САЩ загубиха изтъкнат държавник. Германия скърби за истинския си приятел", заяви Щайнмайер.

Джордж е роден на 12 юни 1924 година, в семейството на Прескът Буш и Дороти Уокър. Баща му е сенатор от Кънектикът и работи в известната банкова инвестиционна фирма Браун Брадърс Хариман. Дядо му, на който е кръстен, е заможен бизнесмен и важна фигура в американската голф история.

Започва образованието си в начално училище „Гринуич Кънтри“ в гр. Гринуич, Кънектикът, след което продължава образованието си в гимназия „Филипс“ в Андоувър, Масачузетс (1936 – 42). В гимназията е капитан на бейзболния отбор на училището и членува в братството A.U.V. (Auctoritas, Unitas, Veritas, което на латински означава „власт, единство и истина“), което е с ограничен достъп. Негов съквартирант в интерната е младеж на име Едуард Хукър. Във „Филипс“ Буш научава за събитията от 7 декември 1941 в Пърл Харбър.

След завършването на гимназиалния курс през юни 1942, Буш постъпва във флота на САЩ на своя 18-и рожден ден, където по-късно ще стане авиатор. След 10-месечни учения преминава в запаса на 9 юни 1943, няколко дена преди да навърши 19 години, като по този начин става най-младия морски авиатор по това време.

Със съпругата му Барбара Буш и сина му Джордж Уокър Буш, снимка: Getty Images

През 1964 година влиза в политиката като се кандидатира срещу сенатора демократ от Тексас Ралф Йърборо, като прави акцент в кампанията си неговата подкрепа за Закона за гражданските права от същата година. По това време множество политици от Юга се противопоставят на приемането на този законодателен акт. Буш нарича Йърборо „екстремист“ и „левичарски демагог“, докато Йърборо казва, че Буш е богаташ от Севера, който се опитва да си купи място в Сената „така както си купуват място на Фондовата борса в Ню Йорк.“ Буш губи тези избори.

По време на неговия мандат като президент на САЩ външната политика е водеща за президента Буш. Той е в основата на международната коалиция през 1990 – 1991 г. в Първата война в Залива. През 1990 г., воденият от Саддам Хюсеин Ирак навлиза в богатия на петрол Кувейт. Съставената широка коалиция има за цел да го изтласка от там и да направи невъзможно нападение от страна на иракските сили срещу Саудитска Арабия.

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Буш постига частично своите цели като иракските сили са отстранени от Кувейт, но коалицията не навлиза в Ирак и това дава възможност Саддам Хюсеин да остане на власт. По това време се е смятало, че една инвазия ще вкара САЩ в блато. Трябва ясно да се подчертае, че Буш отказва да окупира Ирак и спазва твърдо действащите международни законни в тази област=

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Популярността на Буш нараства след успеха и сравнително бързия край на военните действия, но вследствие на икономическата рецесия тя отново спада. Икономическата обстановка е една от основите грижи на президента във вътрешен план и е основна причина за загубата на изборите през 1992 г. Друга основна причина за неуспеха му е подкрепата, която той оказва на демократите в Конгреса за вдигането на данъците, въпреки известното му обещание, че това никога няма да се случи. С това си действия Буш изолира и отчуждава много свои консервативни привърженици и естествено губи тяхната подкрепа за изборите. Важен фактор за победата на Бил Клинтън е кандидатурата на Рос Перо, който печели 19% от подадените гласове.

Последният противоречив ход на Буш по време на мандата му е подписването на амнистии за шест държавни служители, обвинени за скандала „Иран – контри“ и особено скандална е амнистията за Каспър Уайнбъргър. Амнистията за него е подписана на 24 декември 1992 г., а той е трябвало да се изправи пред съда на 5 януари 1993 г. във връзка със заблуждаване на Конгреса, по повод продажбата на американско оръжие на Иран. От личните бележки на Уайнбъргър е видно, че Буш е одобрил тайната продажба.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.

 
Редактор: