Това е техният начин да засвидетелстват уважението си към българските култура, история и природа
Чешко семейство дарява дни наред доброволен труд за Черепишкия манастир. В светинята пристига Марек Якубек, заедно със своята съпруга и деца, за да помагат. Той знае отлично български, защото идва у нас от 1997 година насам.
„Аз се научих на езика в село Войводово. Направих изследване. Това е малко село близо до Оряхово. Там някога са живели чехи, затова направих проучване и така се научих на български”, казва проф. Марек Якубек.
Помага му съпругата му Ленка, която също чудесно владее езика. „Аз учих в Благоевград през 2007 година, когато България влезе в ЕС”, споделя Ленка Якубек.
"ЕДНА БЪЛГАРКА": Праправнучките на баба Илийца разказват за нея
В манастира водят и децата си, които са на 5 и на 11 години, защото смятат, че доброволчеството в полза на общството е въпрос на възпитание. Двете момичета с удоволствие се включват в работата на големите. Тя става двойно по-голяма, когато към доброволчеството се прибави и научния им труд на фолклористи.
„Нашето присъствие е резултат на кооперация между Института за етнология „Карлов унивеситет” в Прага и скаути от Пражкия квартал „Орни почърнице”. Студенти - скаути искаха да помагат тук с нещо”, допълни Марек.
В манастира ги посрещнали с радост. „Нуждаем се от много работници. Нещата за оправяне са доста. Видях, че те свършиха изключително много работа. Изчистиха една река, която минава покрай манастира и която пролетно време прелива заради камъни”, посочи игуменът на манастира Архимандрит Йоаникий .
ОЖИВЛЕНИЕ В ХРАМА: Нови открития в Бачковския манастир
„Изчистихме реката, за да не залее манастира”, разказа Ленка Якубек.
„С лопати и с кирки чистиха дерето. Това не е правено тук от десетилетия”, обясни местният фотограф Борис Кръстев.
„От сутрин до вечер работят. Изчистиха един склон към къща, тъй като ще правим ремонт в Рушидовата къща – да може по-спокойно да се работи. Там беше обрасло, защото десетилетия не беше влизано. Хората изкараха 10 чувала с пластмаса от "Рибарския кът”, допълни игуменът.
ОПАСНА РАЗРУХА: Падат отломки от камбанарията в Шипченския манастир
Това е техният начин да засвидетелстват уважението си към българските култура, история и природа. „Просто ние нямаме тези неща. Имаме някакви манастири, но не са като Черепишкия. За нас всичко е много впечатляващо. Искърският пролом, река Искър, Балканът", казва Марек Якубек.
„Идваме в България от много години. Обичаме страната, затова сме тук, за да помагаме”, добави Ленка Якубек.
Казват, че през есента пак ще дойдат, за да помагат безвъзмездно за увековечаването на България.
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.