Диана Ковачева предлага подкрепа и за хора, били вече на борсата

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати препоръка до министъра на труда и социалната политика Деница Сачева, в която поиска да отпадне изискването за платени осигуровки на работници и служители шест месеца назад, срещу което те биха могли да получат безлихвени кредити, съобщават от институцията. 

Диана Ковачева е новият омбудсман на България

Условието е заложено в Програмата за гарантиране на безлихвени кредити в помощ на хора, лишени от възможността да полагат труд поради пандемията COVID-19 и според омбудсмана ощетява гражданите, които кандидатстват за тези кредити.

„Задължението за внасяне на осигурителни вноски на работниците и служителите е възложено на работодателите, а според нашето законодателството няма правна възможност работещите сами да внасят осигуровките си”, посочва Ковачева. В Кодекса за социално осигуряване е предвидено, че за осигурителен стаж се зачита времето, през което работниците и служителите са работили при законоустановеното за тях работно време и за тях са внесени или дължими осигурителни вноски.

Безработните заради COVID-19 ще могат да получат до 4 500 лв. безлихвен кредит

„По тази начин Кодексът установи статут за осигурени лица и за работещите, за които осигуровките са внесени, и за тези, за които осигурителите са декларирали като дължими осигурителни вноски, без да са ги внесли”, пише омбудсманът.

„В този смисъл намирам за неправилно и ощетяващо правата на кредитоискателите - работници и служители, обвързването на правото им да получават или не кредит, в зависимост от това платил ли е осигурителните вноски неговият работодател”, подчертава Диана Ковачева. Тя допълва, че следва работниците, чиито осигурителни вноски са внесени или дължими да бъдат третирани еднакво при преценка за правата им да получават безлихвен кредит по специалната програма.

Над 10 000 безработни ще получат обезщетенията си за април

Във втора препоръка до Деница Сачева омбудсманът се застъпва за хората, които са ползвали парично обезщетение за безработица за кратък срок, намерили са работа, но поради настъпилата пандемия и извънредно положение, отново са останали безработни. Те обаче вече нямат право да получат парично обезщетение за безработица в минимален размер и минимален срок и на практика остават без подкрепа. По тази причина Ковачева предлага да се преразгледа текстът на Кодекса за социално осигуряване в тази му част и да отпадне ограничението от 3 години за оставане без работа или да се промени и прилага за всеки отделен случай, като се вземе предвид срокът, в който то е ползвано.

Омбудсманът предлага обезщетението в тези случаи да се изчислява по общия ред, като условие тук би трябвало да бъде общото изискване - 12 месеца осигуряване през последните 18 преди настъпване на риск.

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща.