Някои от тях дори са имали честта да държат Оскар в ръце

Номинацията за Оскар на Мария Бакалова безспорно е най-голямото признание до момента за таланта на българските артисти. Тя обаче далеч не е единственият наш сънародник, направил пробив в меката на киното. Почти всяка година в екипа на поне един от номинираните филми или анимации присъстват български имена. Някои от тях дори са имали честта да държат Оскар в ръце, други са били важна част от продукции, грабнали златната статуетка трети са се разминали буквално на косъм от това да стъпят на червения килим.

Първият голям пробив за българска лента се случи преди цели 10 години и не е повторен до момента. Дори и да не влезе в номинациите за най-добър чуждестранен филм, „Светът е голям и спасение дебне отвсякъде” на режисьора Стефан Командарев успява да стигне до полуфинала с 9-те най-добри продукции от целия свят в конкуренция с 65 други.

Макар и не в български проекти, през годините няколко български актьори участват в ленти, взели Оскар или номинирани за такъв. През 2004 г. „Страсти Христови” грабва две статуетки. Във филма на Мел Гибсън в ролята на Пилат Понтийски блести актьорът Христо Шопов. На снимачната площадка има и друг българин – Христо Живков.

В АВАНС: Мария Бакалова даде ексклузивно интервю за NOVA преди „Оскарите” (ВИДЕО)

В актьорския състав на номинирания за 5 Оскара "Теорията на всичко" играе Георги Николов – с малка, но запомняща се роля на един от учените, подкрепящи теорията на Стивън Хокинг.

През 2019 г. отново с малка, но ярка роля, друг български актьор Димитър Маринов лично се качва на сцената, за да хване Оскара в ръка. Лентата „Зелената книга” печели в категорията най-добър филм, а Маринов гордо развява българското знаме.

Но може би едни от най-големите успехи с печат България в историята на Оскарите остават зад кадър. Пътят проправя Георги Боршуков - един от най-големите иноватори в света на визуалните ефекти на нашето време. Двукратен носител на Оскар за работата си по филми като "Матрицата" и "Мисията невъзможна".  

Оскар за цялостен принос към визуалните ефекти имат и Владимир Койлазов и Петър Митев. Разработеният от тях софтуер за ефекти се използва в редица мащабни продукции като „Игра на тронове“ и „Черната пантера” .  

 Големият победител на Оскарите през 2013 г. е лентата на Бен Афлек - "Арго". Семейството Невяна и Любомир Христови участват в продукцията със своята компания за визуални ефекти, работила и по филми като „300” и  „Карибски пирати”.

Зад кадър са и успехите на аниматорите ни. През 2009 г. най-добрият анимационен филм се казва "Уол-И". Сред авторите му е българинът Антони Христов, който 10 години работи за филмовото студио „Пиксар”. Зад друга анимация, спечелила Оскар - "Замръзналото кралство", стои Светла Радивоева – участвала в изграждането на образите на принцеса Елза и сестра й Анна. Следа в редица анимации с номинации за Оскар оставя и Владимир Тодоров, създал кентавъра от "Хари Потър" и работил рамо до рамо със Стивън Спилбърг и Том Ханкс.

Цели два пъти с Оскара се разминава живеещият в Канада български аниматор Тео Ушев. През 2017 г. филмът му "Сляпата Вайша" се бори за най-добра късометражна анимация. Две години по-късно друга анимация на Ушев - отново по произведение на писателя Георги Господинов - "Физика на тъгата", стига до полуфинала в надпреварата и остава само на крачка от първите 5 номинирани.

„Всяка номинация на българин от Академията е открехване на вратата по-широко. Когато влезеш, подлагаш крак, така че другите след теб да влизат по-лесно”, споделя Тео.

Освен на Мария Бакалова тази година ще стискаме палци и на още двама бургазлии. Дана Проданова и съпругът й Илиян Иванов са сред продуцентите на "Feeling Through", номиниран в категорията за най-добър игрален късометражен филм. Въздействащият сюжет ни отвежда в света на хората, лишени едновременно и от слух и от зрение. Именно медицинската страна на историята кара семейството лекари Дана и Илиян да станат част от проекта.