Това трябва да се случи до 2024 година

Исландия, една от малкото държави, които все още ловуват китове с търговска цел, заяви, че планира да прекрати тази практика до 2024 г., тъй като търсенето на китово месо намалява.

През последните три години китоловците от островната държава почти не са извеждали лодките си в Северния Атлантически океан, въпреки големите квоти, които страната има. "Има малко основания да се разреши ловът на китове след 2024 г.", заяви министърът на рибарството Свандис Сваварсдотир, член на ляво-зелената партия, съобщи Евронюз. "Има малко доказателства, че тази дейност е икономически изгодна", казва тя.

ЗРЕЛИЩНИ КАДРИ: Дрон засне отблизо изригналия вулкан в Исландия

Търсенето на исландско китово месо е намаляло драстично, откакто Япония, основният пазар на Исландия, особено за месо от перконоги, след тригодишно прекъсване през 2019 г. се върна към търговския лов на китове. Разширяването на забранената за риболов крайбрежна зона налага китоловците да излизат по-далеч от брега, което оскъпява улова на китове в Исландия. Думите на Сваварсдотир бяха подкрепени от Гисли Викингсон, морски биолог и специалист по китовете в Исландския институт за изследване на морската и сладката вода. "Дори китоловът да е устойчив от биологична гледна точка, той може да не е социално или икономически устойчив, а това отново е извън нашата област", каза Викингсон.

Изчезнал туристически самолет беше открит на дъното на езеро в Исландия

Броят на корабите, които участват в лова, също продължава да намалява.

През 2021 г. от 14-те китоловни кораба, които все още работят, са уловили в Норвегия 575 кита с харпуни, което е по-малко от половината от разрешената квота.

Исландия, Норвегия и Япония са единствените държави, които разрешават търговския улов на китове, въпреки критиките от страна на защитници на правата на животните и природозащитници, опасенията за токсини в месото и свиването на пазара.

Довиждане, Колумб: Викингите са прекосили Атлантика 1000 години преди него

В Исландия през последните години китовете се превърнаха в звезди на процъфтяващия екотуризъм.

През 2019 г., преди пандемията COVID-19 да парализира туристическия сектор, над 360 000 наблюдатели на китове се стекоха във водите на Северния Атлантически океан край Исландия, за да се любуват на величествените същества. 

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУКiOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.

Редактор: Илиян Ушеров
Източник: БГНЕС