Снимка: БТА
Горанов, Велчев и Орешарски смятат, че това ще е полезно за страната ни
Според бившия министър на финансите Владислав Горанов предимствата от влизането на България в еврозоната ще са безспорни. Той каза това по време на организирана конференция от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и Dir.bg.
СНИМКИ ОТ КОНФЕРЕНЦИЯТА ВИЖТЕ ТУК
Горанов изрази надежда, че еврото ще бъде част от обединяващите обществото теми, за да се постигне общ положителен резултат. Освен това, по думите му, в движението към еврозоната България е извършила много положителни реформи, които подобряват и качеството на живота у нас.
Пламен Орешарски, премиер на България в периода 2013-2014 и министър на финансите (2005-2009 г.), счита, че пред страната ни се открива възможност за социално-икономически напредък. Той припомни, че икономиката ни вече е преживяла "шока" от въвеждането на валутния борд. Според него приемането на еврото няма да ни направи по-богати автоматично, а ще ни предостави възможност да станем такива, ако искаме. Той призова властите да приложат мерки и политики за прилагане на конкурентоспособност на икономиката ни.
Шефът на БНБ: Готови сме да приемем еврото при стабилна политическа ситуация
Модераторът на панела Николай Василев, управляващ партньор на "Експат Капитал", вицепремиер и министър на икономиката (2001-2003), е на мнение, че по-голямата дискусия в обществото се концентрира върху теми, които не са съществени. Според него най-големите ползи са тези, които не могат да се измерят математически. Ако България иска да е сред най-развитите страни в Европа, отговорът на този въпрос е ясен.
Милен Велчев, министър на финансите в периода 2001-2005 г., добави, че противниците на еврото черпят вдъхновение от всеобщия скептицизъм от самото начало на въвеждане на еврото. Според него обаче времето е доказало, че еврото е минало през толкова бури, за да може вече да се провали тази парична система. Той счита, че влизането във валутния механизъм ERM II е било истинското предизвикателство, докато влизането в еврозоната е формалност. Велчев е категоричен, че България ще е пълноправен член на еврозоната.
Велкова: В еврозоната темпът на развитие на страната ще ускори
Любомир Дацов, който е бивш заместник-министър на финансите, каза, че еврозоната не е лекарство, а възможност. "Ако знаеш какво правиш, тя може да бъде трамплин, докато ако не знаеш какво правиш, нищо няма да се промени", коментира той. Според него страната ни трябва да бъде адекватна на ситуацията. Ако страната ни не успее да "пребори" инфлацията, ще имаме сериозни проблеми, предупреди Дацов. Той е уверен, че България ще има дефицит под 3% в края на годината. За 2023-а обаче сигналите са, че може да има по-голям дефицит.
Председателят на Комисията за защита на потребителите Стоил Алипиев обърна внимание, че е добре да се помисли за това как парите да имат по-голяма покупателна способност.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Маргарита Стоянчева