Мнението на Любомир Тулев и Светлин Наков
Докато има някакви очертани рамки, които изкуственият интелект не може да заобиколи, той дава много голяма възможност за бурно развитие. Това коментира експертът по киберсигурност Любомир Тулев.
„Проучвания сочат, че ако оставим изкуственият интелект да прави всички анализи, които човек чисто физически не може да извърши, не след дълго може да имаме лек за рака и да откриваме нови технологии”, допълни Тулев.
„За съжаление обаче, ако не му поставим ясни червени линии, би могло да се стигне до огромен риск. Вижте какво се случи преди няколко месеца, когато два чат бота - Chat GPT и Bard на Google започнаха да си говорят. Те създадоха език, който в момента ние хората не разбираме”, каза още той.
Според софтуерния инженер Светлин Наков технологията може да се ползва за хубави и лоши неща. „Не знаем къде да спрем. Ще се учим тепърва. Технологията обаче върви малко по-бързо, отколкото законодателството”, подчерта създателят на СофтУни.
Той предупреди, че задълго ще има „сиви времена”, през които нещата не са овладени от системата и няма да има правила.
Тулев счита, че професиите, които познаваме, няма да бъдат изместени от изкуствения интелект. „По-скоро ще бъдат оптимизирани”, заяви експертът по киберсигурност.
„Професии няма да изчезват рязко. По-скоро ще бъдат подобрявани и ще се правят по-ефективно с нови инструменти”, е мнението на Наков.
Повече гледайте във видеото.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Последвайте ни