Анализът е на Икономическия и социален съвет

Анализ изследва какъв е профилът на явлението "работещите бедни". Проучването е на Иконимическия и социален съвет и е възложено от депутатите в Народното събрание.

„При нас са представени трите групи работодатели, синдикати и граждански организации. Стъпвайки на обективни данни, трябва да видим - какъв е техният образователен статус, какъв е типът заетост, да дадем препоръки на законодателната власт, какво би могло да се направи”, коментира Зорница Русинова, председател на Иконимическия и социален съвет.

Анализът ще покаже дали "работещите бедни" са само с хора с ниска квалификация, които са на минимална работна заплата. „Или пък това са хора с по-висока степен на образование. Дали това са хора, които са на пълно или непълно работно време, защото от последните проучвания, напарвени преди две години, се вижда, че по-големият процент е на хора, които са на непълно работно време”, допълни Зорница Русинова.

Синдикатите във висшето образование настояват за увеличение на заплатите

В същото време от Съвета наблюдават, че все повече навлиза и нов тип заетост. „Трябва да се види какъв е типът заетост, не само образователната подготовка и какъв е статусът на хората. Възрастовата граница също има значение и оттам нататък статусът на домакинството. Ние предполагаме, че това може да са и самотни родители, които отглеждат сами децата си или един член в семейството, който се грижи за много по-голямо домакинство”, коментира още председателят на Икономическия и социален съвет.

Редактор: Вероника Димитрова