Това е химикът член-кореспондент Евелина Славчева

Химикът член-кореспондент Евелина Славчева беше избрана за председател на Българската академия на науките (БАН) от Общото събрание на научната институция. Тя получи 81 гласа. Другият претендент за поста беше микробиологът акад. Христо Найденски. За него бяха подадени 19 гласа.

Член-кореспондент Евелина Славчева е първата жена председател на БАН в 155-годишната история на научната институция. Тя е основател и ръководител на секцията "Водородни системи с полимерен електролит" (2012-2020) в Института по електрохимия и енергийни системи. От 2012 до 2015 г. е председател на Научния съвет на института. Тя е негов директор от 2015 до 2023 г. Председател е на Общото събрание на БАН от 2016 до юни 2024 г. Славчева е автор на 127 научни публикации и на един патент. Тя ръководи 23 научноизследователски проекта. Сред тях е и "Център на компетентност ХИТМОБИЛ - технологии и системи за генериране, съхранение и потребление на чиста енергия".

ПАРИ ЗА НАУКА: Достатъчен ли е бюджетът на учените 

Пред членовете на Общото събрание на БАН Славчева благодари за подкрепата, която е получила и каза, че знае, че "трудното сега едва започва”.

Относно очакванията ѝ за бюджета за 2025 г. и частта от него, която засяга средства за БАН, член-кореспондент Евелина Славчева каза, че когато стане въпрос за пари, всички проявяват интерес и това не важи само за БАН. "Абсолютно съзнавам, че предстои един доста тежък период, имам опасения, мисля, че и всички вие, че през следващата година ще трябва да се справяме с настоящия бюджет, както се вижда, трудно ще бъде приет нов бюджет в рамките на тази година. Ще бъде трудно, имам голяма грижа по отношение на хората в Академията, защото дълги години ние се борихме да получим някакъв алгоритъм, по който нашите заплати да бъдат определяни, а не в края на всяка година да бъдем в напрежение и в непрестанни комуникации с управляващите. Сега това се случи за академичния състав, но остават хората, които са на неакадемични длъжности и администрацията”, каза Славчева. Тя поясни, че разликата в заплащането е съществена, а без тези хора учените няма как да функционират добре. Славчева очаква да има равнопоставеност с колегите им от висшите училища.

Член-кореспондент Евелина Славчева заяви пред журналисти, че би искала да постигне още по-голям интегритет на Академията и на всичките ѝ институти. „За да бъдем наистина една общност, един голям екип с неговото цяло многообразие в служба на знанието и на българската държава, и общество", каза Славчева. Тя поясни, че институтите са разнообразни като научна дейност и са разделени в няколко направления. „Можем повече да комуникираме помежду си и да обменяме добри практики, а и лоши", каза новоизбраният председател на БАН.
По думите ѝ учените от академията надграждат наличните ресурси. „Аз казах, че моят основен принцип е приемственост и модерност, което означава, че нищо добро от миналото няма да бъде забравено, а ще бъде използвано и надградено”, заяви новоизбраният председател на Академията. 

Българската академия на науките чества 155 години

Досегашният председател на БАН акад. Юлиан Ревалски поздрави Славчева с убедителното ѝ избиране за председател. "Очевидно е, че Общото събрание я избра не защото е дама, а заради много други качества, които тя демонстрира - както днес, така и по времето, когато беше два мандата председател на Общото събрание на Българската академия на науките. От името на моите колеги ѝ пожелавам само успехи, а от свое име, винаги с каквото мога, да помогна на председателя или на неговите заместници, ще бъда на разположение", увери акад. Ревалски.

Мандатът на Ревалски изтича на 7 декември. За първи път той беше избран от Общото събрание на БАН на 1 декември 2016 г. На 30 ноември 2020 г. Ревалски беше преизбран за втори мандат.

Редактор: Весела Веселинова
Източник: БТА, Димитрина Ветова