Снимка: iStock
Васил Велев, Георги Вулджев и Добромир Иванов обсъдиха икономическите тенденции
България влезе в 2025-а година без приет бюджет и никаква яснота каква ще бъде финансовата политика. Около това мнение се обединиха Васил Велев от АИКБ, Добромир Иванов от Българска предприемаческа асоциация – BESCO и икономистът Георги Вулджев в ефира на „Здравей България”. По думите им, в рамките на една година две правителства вземат едни и същи решения във финансовия сектор, а получават различна сметка.
Липсата на приет държавен бюджет и закон за удължаване на настоящия поставя под въпрос планираните още от началото на миналата година увеличения на заплати и пенсии.
„Две трети от нашите членове предвиждат увеличение на възнагражденията през тази година. От тях две трети планират то да е между 5 и 10 процента. В някои сектори това не се очаква, тъй като индустрията все още е на отрицателна територия”, заяви председателят на АИКБ Васил Велев.
Той смята, че политиката по доходите стимулира ниската квалификация. „Хората с ниска квалификация получават „премия” като голям ръст на минималната работна заплата. Вторият порок е, че се изземват повече доходи от икономиката от частния сектор и се наливат в нереформирани системи. Ръстът на заплатите в МВР, службите и съдебната система е от 50 до 70%. Хората, които изкарват реалното увеличение на бюджета, нямат увеличение на заплатите. Ние отиваме към полицейска държава с многоброен репресивен апарат с много високи заплати - по-високи от националната производителност на труда”, каза Велев.
„Да залагаш икономика с вътрешно потребление би работило, ако имаш държава със 100 милиона население. Няма такава държава със сходно на българското население, която да разчита на вътрешно потребление. Ние трябва да произвеждаме нещо, което някои да иска да купи. Не само за пари, това ни прави важен играч, когато преговаряме”, каза Добромир Иванов от Българска предприемаческа асоциация – BESCO.
Според него сега няма предпоставки да се увеличават запалите „на калпак”. „Приходите на държавата не са добри, не усвояваме средства от ЕС, износът ни намалява. Не изкарваме пари като държава, за да харчим смело”, каза той. По думите му най-доброто, което може да се случи за България, е да се вземат непопулярни мерки, които да дадат възможност през следващите години страната ни да се развива. „Трябва да имаме нещо полезно, което някой по света иска да купи. Всяка държава започва да бъде все повече себе си”, допълни Иванов.
В новия законопроект, който беше гласуван в края на годината от правителството, са разписани всички социални плащания след първи януари 2025-а, които без действащ бюджет са под въпрос. За да влязат в сила, е необходимо одобрение от парламента. Депутатската ваканция е до 5 януари. Така не е ясно как точно ще се случи изплащането на минималните пенсии на 7 януари. Експертите смятат, че проблемът с пенсиите лесно може да се оправи дори с нормативен акт с ретроспективно действие.
Ръст на минималната заплата, но и по-високи сметки за ток, газ и вода
„Първо едни сметки бяха правени, а сега служебният кабинет казва, че на база същите решения сметката е напълно различна. Някои лъже или някои не е сметнал правилно”, каза икономистът Георги Вулджев.
Вулджев очаква депутатите да се обединят около приемането на удължителна план-сметка. „Бюджетът залага намаляване стандарта на живот за работещите данъкоплатци в страната. Без основание се залага увеличение на максималния осигурителен доход”, каза той. По думите му има чисто структурни проблеми, свързани с демографията на страната.
Яснота по всички тези въпроси ще има, когато депутатите се върнат на работа. Към момента няма планирано свикване на извънредно заседание или обсъждане в ресорна комисия, показва проверка на NOVA.
Целия разговор гледайте във видеото.